Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Administrator si dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Administrator si dividende

speta:

administratorul firmei(si asociat 50%) nu este angajat nu are carte de munca
pe firma mai este un asociat(50%) care are carte de munca si lucreaza in alta parte
se doreste sa se dea dividente
intrebare:

1. din toate dividentele trebuie sa se scada cei 10.5% asigurari sociale, sau doar pentru dividentele administratorului?
2. administratorul poate sa fie angajat cu 4 ore sau trebuie norma intreaga pentru a nu mai plati cei 10.5% din dividente?
Pentru venitul sub forma de dividende asociatul (administrator) nu va plati contributie la pensie indiferent daca mai este angajat si cu un contract de munca sau nu. Se retine de catre firma pentru venitul din dividende impozitul pe venit. Apoi anul urmator va primi acasa decizie de impunere pentru contributia la sanatate, daca va fi cazul sa se incatreze in obligativitatea de a plati asa ceva, si o va plati el personal, neavand treaba cu firma.
george-neagu, moderator
Multumesc pt raspuns dar nu m am lamurit complet.
Din raspuns inteleg ca punctele sunt asa:
1. Nu are treaba cu dividentele totale ale firmei e doar problema proprie
2. Inca nu am primit raspuns

Multumesc anticipat