Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Buna ziua,
sotul meu decedat avea o suma de bani in cont,bani stransi pe parcursul a 20 de ani de casnicie.La un moment dat a trecut la clauza pe fiica sa din alta casnicie,care in ziua decesului a retras toata suma. Aceasta suma poate fi adusa la masa succesorala?
Da. Mai mult, se poate cere aplicarea art.1119 Cod civil:

(1) Succesibilul care, cu rea-credinţă, a sustras ori a ascuns bunuri din patrimoniul succesoral sau a ascuns o donaţie supusă raportului ori reducţiunii este considerat că a acceptat moştenirea, chiar dacă anterior renunţase la ea. El nu va avea însă niciun drept cu privire la bunurile sustrase sau ascunse şi, după caz, va fi obligat să raporteze ori să reducă donaţia ascunsă fără a participa la distribuirea bunului donat.
(2) Moştenitorul aflat în situaţia prevăzută la alin. (1) este ţinut să plătească datoriile şi sarcinile moştenirii proporţional cu cota sa din moştenire, inclusiv cu propriile sale bunuri.

Adica daca parintii ofera prin contract de donatie (cu scutire de raport) unuia dintre cei 2 copii singurul lor bun aflat in patrimoniu si care ar fi urmat sa constituie masa succesorala, lipsindu-l astfel de cota sa de mostenire pe celalalt copil, fiul care a primit donatia TREBUIE sa declare acest fapt la dezbaterea succesiunii? Daca nu o va face, exista consecinte?
Mai limpede decît o spune art.1119 nu cred că se poate.

themis a scris:

Mai limpede decît o spune art.1119 nu cred că se poate.

Mi-ar fi fost si mai limpede daca mi-ati fi explicat art.1119 in speta descrisa de mine... :(