avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate cipfiz

Activitate cipfiz

Buna ziua,

In noul contract colectiv de munca negociat intre sindicat si institutia la care lucrez sa introdus urmatoarele:

Pirlile convin relinerea unei contributii lunare de 0,3 % din salariul de incadrare minim din grild corespunzetor fiecarui angajat asupra cdrora se intind efectele prezentului contract colectiv de muncd, allii decdt membrii de sindicat, pe durata de valabilitate a acestuia, iar suma respectivd va lorma un fond separat ce va fi utilizat conform deciziilor comisiei paritare constituita cf. Art.l3. Relinerea se va face pe statele de platn 9i va fi viratl in contul special deschis de sindicatul UNIO, in baza listelor transmise de cdtre sindicat.

Imi puteti spune daca aceste retineri salariale de 0.3% sunt legale.
Discuție Avansare
Buna ziua,

Luna viitore implinesc 3 ani de la angajare.
Am fost incadrat 6 luni pe inginer de sistem debutant iar dupa 6 luni am trecut pe inginer de sistem 3. Imi puteti spune cand as putea fi avansat dupa trei ani de la data angajari sau dupa trei ani de la trecerea de pe debutant pe o treapta superioara.
Cu respect,
Buna ziua,
Ma puteti ajuta sa inteleg ceva.

Inainte de legea unica a salarizari era pe functia de Inginer sitem IV S. Conform cu legea unica a salarizari aceasta functie s-a desfiintat si am ajuns Inginer sistem III S dar primesc salariu de pe grila de inginer sistem IV S. Imi puteti spune daca acest lucru este legat sa fiu incadrat ca inginer sistem III si sa iau salar conform grilei ca inginer sistem IV?
La jumatatea anului ar trebui sa fiu avansat conform vechimei in munca deci voi trece pe inginer sistem II S. In ce grila de salarizare voi fi incadrat atunci?

Cu respect,