Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avansare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avansare

Buna ziua,

Luna viitore implinesc 3 ani de la angajare.
Am fost incadrat 6 luni pe inginer de sistem debutant iar dupa 6 luni am trecut pe inginer de sistem 3. Imi puteti spune cand as putea fi avansat dupa trei ani de la data angajari sau dupa trei ani de la trecerea de pe debutant pe o treapta superioara.
Cu respect,
Avansarile n-au treaba cu durata angajarii. Poti fi avansat a doua zi, sau deloc. Daca exista un regulament intern care sa spuna altfel, consultati-l pe acela.
Daca vorbim de sistemul de stat...nu prea se avanseaza de pe o zi pe alta, ci o data la 3 ani, conform defunctei legi 330/2009 si succesoarei ei in drepturi, legea 284/2010. Cei 3 ani se calculeaza de la data ultimei promovari. Asa ca, mai aveti "putintica rabdare":)