Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... ACORDAREA TREPTELOR LA FUNCTIONARII PUBLICI
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

ACORDAREA TREPTELOR LA FUNCTIONARII PUBLICI

in 2010 se mai poate obtine o treapta de salarizare cu CALIFICATIVUL EXCEPTIONAL?
1. calificativul "exceptional" nu mai exista, cred, ca de prin 2006. Calificativul maxim este "foarte bine"
2. da, cu conditia sa aveti 2 ani vechime in treapta din care avansati.
Art. 33. - (1) Avansarea in treapta de salarizare imediat superioara se face prin transformarea posturilor ocupate de cei care indeplinesc conditiile de avansare, dupa aprobarea bugetului, la propunerea sefului compartimentului in care lucreaza functionarul public, cu aprobarea conducatorului autoritatii sau institutiei publice.
(2) La avansarea in treapta de salarizare imediat superioara se tine seama de performantele profesionale, concretizate prin rezultatele obtinute in activitatea profesionala, notate cel putin cu calificativul "bun" in anul precedent. Vechimea minima necesara pentru avansarea in treapta de salarizare imediat superioara este de 2 ani.
(3) In mod exceptional, vechimea minima prevazuta la alin. (2) poate fi redusa la un an de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice. , a ramas in vigoare art. 33cf legii 330/2009. asa ca se poate avansa si la 1 an.
Va multumesc !

alexandru andra a scris:

Art. 33. - (1) Avansarea in treapta de salarizare imediat superioara se face prin transformarea posturilor ocupate de cei care indeplinesc conditiile de avansare, dupa aprobarea bugetului, la propunerea sefului compartimentului in care lucreaza functionarul public, cu aprobarea conducatorului autoritatii sau institutiei publice.
(2) La avansarea in treapta de salarizare imediat superioara se tine seama de performantele profesionale, concretizate prin rezultatele obtinute in activitatea profesionala, notate cel putin cu calificativul "bun" in anul precedent. Vechimea minima necesara pentru avansarea in treapta de salarizare imediat superioara este de 2 ani.
(3) In mod exceptional, vechimea minima prevazuta la alin. (2) poate fi redusa la un an de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice. , a ramas in vigoare art. 33cf legii 330/2009. asa ca se poate avansa si la 1 an.

Depinde din ce punct de vedere priviti problema...articolul in cauza era prevazut de o OG, insa legea 330/2009 (care are o putere juridica superioare unei simple ordonante), spune altceva. Ia priviti ce ne spune Anexa III din legea 330/2009:
Art. 7. -
(1) Treptele de salarizare se stabilesc astfel:
a) 3 trepte de salarizare pentru functionarii publici de executie definitivi, pentru fiecare grad profesional detinut, cu exceptia gradului profesional "debutant";
b) doua trepte de salarizare pentru functionarii publici de conducere.
(2) Avansarea in treapta de salarizare se face in functie de performanta profesionala individuala si de vechimea in treapta de salarizare din care avanseaza functionarul public.
(3) Avansarea in treapta de salarizare 2 sau 1 prevazuta pentru gradul profesional corespunzator functionarului public de executie se face daca acesta are 2 ani de vechime in treapta de salarizare din care avanseaza si cel putin calificativul "bine" la evaluarea anuala a performantelor profesionale individuale din ultimii 2 ani.
Cu atat mai mult cu cat art. 48 din lege spune ca abroga:
43. Orice alte dispozitii contrare prezentei legi.
Kyandra, moderator
In mare parte , da!
Dar tinand cont dedispozitiile generale la Legea 330/2009, art. 48, punctul 13, ce facem??:)