avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate bosanceanugheorghe

Activitate bosanceanugheorghe

Asa este. Dar c.a.s nu se retinea la salarul brut care cuprindea si veniturile din orele supimentare.? In buletinul de calcul al pensiei , apare numai salarul de incadrare. Multumesc
Casa teritoriala de pensii nu stie daca s-a retinut si platit cas pentru orele suplimentare? Nu era o lege in acest sens? Cum pot verifica eu spusele angajatorului?Multumesc
Si atunci de ce atata tam-tam ca se vor lua in calcul veniturile suplimentare nepermanente9(ore suplimentare, prime, etc), daca se stia ca nu s-a retinut c.a.s. pentru ele? Multumesc
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pentru orele suplimentare efectuate in perioada 1977-2000 s-a retinut contributia pentru asigurari sociale de stat. Am depus o cerere la fostul angajator pentru o adeverinta conform Anexa 6 din Legea 360/2023 si mi s-a spus verbal ca pentru orele suplimentare si alte venituri nepermanente nu s-a retinut aceasta contributie , ci numai pentru salarul tarifar de incadrare si sporuri permanente care au fost trecute in cartea de munca . Din pacate nu mai am fluturasii de salariu din acea perioada. Sunt pensionar la limita de varsta din anul 2011.

Va multumesc
Fostul angajator refuza sa-mi elibereze aceasta adeverinta pe motiv ca nu are baza legala iar casa judeteana de pensii nu ma lamureste si imi da paragrafe din Legea 263/2010 art.(165)si din ordinul ministrului muncii si protectiei sociale nr.487/2021 art.4 alin.(1) si art.5 alin(1) (exact asa cum a facut si fostul angajator) din care nu am inteles
daca se iau in calcul veniturile suplimentare(prime, ore suplimentare) pentru care s-a retinut contributia de asigurari sociale si care nu au fost trecute in cartea de munca. Fostul angajator nu este obligat sa-mi dea adeverinta solicitata?

Va multumesc
Buna ziua,
Am auzit ca au fost adoptate Normele de aplicare a L 360/2023.
Prevad aceste Norme ca , la recalcularea pensiei din 01.09.2024 ,se considera si veniturile care nu au fost trecute in cartea de munca(ore suplimentare, prime, etc) , asupra carora s-a datorat contributia de asigurari sociale si care nu s-au luat in calcul la stabilirea pensiei?



Va multumesc.
Am uitat sa mentionez ca sunt pensionar din anul 2011 si am cerut de la fostul angajator, asa cum prevede Legea 360/2023 ,o adeverinta cu veniturile care nu sunt trecute in cartea de munca (ore suplimentare, prime, etc) asupra carora s-a datorat si s-a retinut contributia de asigurari sociale pana la data de 01.04.2001, aceasta fiindu-mi necesara pentru recalcularea pensiei din 01.09.2024.

Multumesc
Buna ziua,
Au fost publicate normele de aplicare a noii legi a pensiilor?
Am cerut adeverinta conform anexa 6 din noua lege a pensiilor si am primit raspuns de la fostul angajator ca nu are temei legal pentru aceasta.

Va multumesc
Răspuns la discuția Recalcularea pensiei in 2024
Buna ziua . Am cerut aceste adeverinte de la fostul angajator, dar acesta refuza sa mi le dea , pe motiv ca nu are temei legal. Pe angajatori nu-i obliga legea sa elibereze aceste adeverinte? Multumesc,
Buna ziua
As vrea sa stiu daca noua lege a pensiilor prevede ca , la recalculare,se vor lua in calcul toate veniturile suplimentare (ore suplimentare, prime, etc.) care nu au fost luate in calcul la stabilirea pensiei initiale(sunt pensionar din anul 2011)
Va multumesc,

Va multumesc