avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate bitca

Activitate bitca

in anul1992 am cumparat un teren de la un batran dar nu am facut acte prin notariat.am facut un act de mana cu trei martori pe baza caruia mi s-a eliberat autorizatie de constructie.acel act a ramas la oficiul tehnic si acum nu mai exista.intre timp batranul a murit si nepotii acestuia vor acea suprafata de teren innapoi(eu am construit casa in 1992). platesc impozit pe acel teren de 20 ani,dar el nu a fost scazut de la titlul de proprietate a batranului.ce pot face in acest caz?
Răspuns la discuția dreptul de a fi ales
de la biroul electoral de aici imi spun ca nu este cazierul .si eu credeam la fel #-o
vreau sami depun candidatura in functia de consiliere comunale intrun oras din italia si imi trebuieste o adeverinta din care sa reieseca nu sint decazut din dreptul de a fi ales.de unde se elibereaza acea adeverinta?va multumesc mult.
Răspuns la discuția dreptul la proprietate
va multumesc mult mult mult mult:((
Răspuns la discuția dreptul la proprietate
Suprafata casei este 70 de mp restul este in jurul casei.cum as putea dobandi acest drept de superficie?va multumesc mult
Inca din copilarie am ajutat mereu un batrin din satul meu ,drept rasplata acesta mi-a dat un teren pe care eu , cu acordul lui eu am ridicat o casa. pentru construirea acestia neam dus la primarie impreuna si am abtinut autorizatie de constructie pe numele meu in anul 1992 .Mi sa facut rol unde mi sa incadrat csi 400mp pe care platesc anual impozit.in acel timp a aparut fica adoptiva a acestuia si la convins sai faca acte pe tot terenul acestuia inclusiv terenul meu, dupa care acesta a decedat..din 1992 pina in prezent nu am fost atacat de nimeni.in prezent nepoti acestuia vor acel teren.tin sa mentionez ca nu am niciun act pe acel teren ,decit martori din sat.ce pot face acum???#-o