Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la proprietate

Inca din copilarie am ajutat mereu un batrin din satul meu ,drept rasplata acesta mi-a dat un teren pe care eu , cu acordul lui eu am ridicat o casa. pentru construirea acestia neam dus la primarie impreuna si am abtinut autorizatie de constructie pe numele meu in anul 1992 .Mi sa facut rol unde mi sa incadrat csi 400mp pe care platesc anual impozit.in acel timp a aparut fica adoptiva a acestuia si la convins sai faca acte pe tot terenul acestuia inclusiv terenul meu, dupa care acesta a decedat..din 1992 pina in prezent nu am fost atacat de nimeni.in prezent nepoti acestuia vor acel teren.tin sa mentionez ca nu am niciun act pe acel teren ,decit martori din sat.ce pot face acum???#-o
Ati construit cu acordul proprietarului si aveti rol . Detineti dreptul de proprietate asupra constructiei in acest caz.TSuprafata de teren mentionata reprezinta terenul de sub casa sau si alt teren, din jurul casei? Pentru terenul de sub casa ar trebui sa vi se recunoasca un drept de superficie, de folosinta a terenului.
ContSters181996, utilizator
Suprafata casei este 70 de mp restul este in jurul casei.cum as putea dobandi acest drept de superficie?va multumesc mult
Deci dreptul de superficie, de folosinta a terenului de sub casa este oarecum implicit, fiindca detineti dreptul asupra lui, atata timp cat exista constructia.Pentru a folosi terenul din jurul casei este vorba de fapt de un alt drept , si anume dreptul de servitute, de trecere, pe care trebuie sa-l obtineti de comun acord cu cei care actualmente sunt proprietarii terenului.
ContSters181996, utilizator
va multumesc mult mult mult mult:((