avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate blouemoon

Activitate blouemoon

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns pt. urmatoarea situatie:
Fiica minora a unei angajate aflata ca persoana in intretinere la aceasta pt. deducere personala, a nascut. Inrebarile mele sunt:
1. Angajata mai poate beneficia de deducere pt. fiica minora avand in vedere ca aceasta primeste indemnizatie crestere copil si alocatie >510RON?
2. Angajata poate beneficia de deducere si pt. copilul fiicei minore?
Răspuns la discuția Diferente stoc
Nu stie nimeni?
Discuție Diferente stoc
Buna ziua, am la 31.12.16 diferente intre stoc si contabilitate ce provin dintr-o factura de stornare la care s-a gresit pretul, s-a stornat mai putin. In ianuarie am primit factura de stornare cu diferenta de suma. Cum sa inregistrez aceasta diferenta?
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un exemplu de intocmire a fisei post calcul pentru produse tricotate?
Răspuns la discuția Deducere personala
Sa inteleg ca daca nu are nici un venit poate sa fie luat in intertinere chiar daca detine o locuinta?
Răspuns la discuția Semifabricate trimise terti
Am inteles, multumesc frumos!
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca monografia pe care am gandit-o pentru situatia urmatoare este buna:

Tricotez produse pe care le trimit la terti pentru confectionare:
341=711 la cost de productie - intrare in gestiune
354=341 la cost de productie - iesire terti
345=354 la cost de productie+manopera - produse finite aduse de la terti
Multumesc anticipat!
Discuție Deseu textil
Buna ziua, din procesul de productie ne rezulta resturi de fir pe care de regula le vindeam la firme autorizate in colectarea deseurilor. Inregistrare contabila: 346=711/cu val de vanzare din contract cu firma autorizata
411=703/cu val de vanzare din contract cu firma autorizata
711=346/cu val de vanzare din contract cu firma autorizata
Acum le-am vandut unei firme care vrea sa foloseasca aceste resturi de fir in productie.
Intrebarea mea este daca am voie sa vand unei firme neautorizate aceste deseuri si daca fac aceleasi inregistrari contabile.
Multumesc!
Răspuns la discuția Deducere personala
Multumesc frumos!
Buna ziua, rog un raspuns pt. urmatoarea intrebare: La un salariat care s-a angajat in cursul lunii pe data de 16 I se acorda deducere personala? Mentionez ca el si-a declarat functia de baza si la primul angajator pana pe data de 15 si la celalalt angajator incepand cu data de 16.