avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate eu1978

Activitate eu1978

Buna seara,
Sunt separata de sotul meu de doar o luna de zile,avem o fetita minora,eu nu lucrez in aceasta perioada.Doresc ,ca pe viitor sa inaintez divortul insa pana atunci as vrea sa stiu daca se poate face ceva in ceea ce priveste pensia de intretinere pt fetita.El nu contribuie cu bani la cresterea ei de cand noi am plecat de acasa si tocmai de aceea am nevoie sa stiu ce pot face...Multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita
Va multumesc frumos.Mi-a mai trecut teama.Sper sa reusesc sa rezolv problema aceasta si le voi recomanda tuturor celor care au probleme cu aceasta institutie sa faca acelasi lucru.
Răspuns la discuția Executare silita
Am inteles.Totusi ,as vrea sa stiu ce ii pot raspunde acelei domnisoare care asteapta sa o sun.Nu ma pricep la asa ceva si neavand cunostinte in domeniu imi este teama de asemenea lucruri.Nu vreau sa am de-a face cu legea.Suntem si asa vai de viata noastra,la 33 de ani nu imi gasesc un loc de munca si bancile,impozitele ,taxele ne mananca de vii.
Răspuns la discuția Executare silita
Si eu ma gandeam sa fac acest lucru insa nu eram sigura ca este ok.Nu stiu ce sa ii raspund acestei domnisoare care astazi asteapta raspunsul meu.Si daca ma executa silit in ce consta acest lucru?Va veni cineva acasa la parintii mei?Eu sunt casatorita de 12 ani si nu mai stau cu parintii insa creditul este facut pe acea adresa a lor.
Buna dimineata,
Am si eu o intrebare legata de executarea silita.Cei de la ...(editat) la care am avut un credit m-au secatuit de vlaga si bani si am avut o groaza de probleme cu ei ca foarte multi dintre romani care si-au luat o mare ''teapa'' cu acele credite doar cu buletinul.Mi-au tocit nervii cu zeci si sute de telefoane dupa aproximativ un an de la data la care eu stiam ca deja am terminat de achitat creditul si fiecare dintre cei ce ma sunau imi cereau o alta suma care oscila,dimineata era mai mare,la pranz medie si seara scadea sau crestea si mai mult in funcite de consultant.De aproximativ 3 luni nu m-au mai deranjat cu telefoane insa ultima data cand am vb cu cineva de la ei suma pe care imi spuneau ca o mai am de achitat era undeva la 23000 lei tinand cont de faptul ca acum 5 ani cand am luat creditul era in valoare de 2200 lei si am platit.Ieri mi-a telefonat o domnisoara care s-a prezentat ca a fi persoana ce se ocupa de dosarul meu(nespecificand funcita pe care o are) si ca in cel mai scurt timp voi fi executata silit daca nu achit datoria in valoare de 4700 lei catre cei de la .....(editat).Cu stupoare am constatat ca s-a micsorat drastic suma.Mi-a acordat si un asa zis ajutor prin faptul ca o pot achita in 4 rate egale daca nu am banii toti odata.Eu nu am un loc de munca in prezent,nu am nici bunuri pe numele meu....si nici posibilitatea sa platesc asa ceva.Astazi asteapta un raspuns din partea mea si nu stiu ce sa ii spun :sorry: Mi-a specificat ca un extras de cont nu mi se poate elibera pt ca nu s-a mai achitat de foarte mult timp si astfel nu se poate scoate asa ceva....Daca refuz sa fac aceste plati avand in vedere faptul ca dansa se ocupa de executarea silita,ce se poate intampla?
Răspuns la discuția Martor
Multumesc frumos de raspuns.Cum pot si unde sa ma interesez?
Discuție Martor
Buna ziua,
Luna trecuta am primit o citatie prin care eram invitata la Parchet sectia urmarire penala si criminalistica,ca si martor intr-un proces.Habar nu aveam,si nici acum nu am,despre ce proces este vorba.Am trimis un e-mail la Parchet pt a primi lamuriri insa am fost sunata de un domn care spunea ca este procuror si care mi-a secificat ca nu trebuie sa imi fac griji ca sunt doar martor intr-un proces in urma unor declaratii pe care eu le-am dat candva si ca nu imi poate spune mai multe pt ca nu vrea ca eu sa iau legatura cu cine stie cine inainte de proces.I-am marturisit ca nu am cunostinta de nici o declaratie de genul data de mine si ca mi se pare corect sa fiu informata insa dansul mi-a spus ferm ca nu imi poate da ma imulte detalii si inca o data m-a asigurat ca nu trebuie sa imi fac probleme si ca ar fi bine sa ma prezint.Astazi trebuia sa merg la procesul acela insa nu m-am prezentat atat timp cat nu recunosc sa fi facut o declaratie si imi este foarte teama.Se poate intampla ceva pt ca nu m-am prezentat?Mentionez ca pt primirea acelei citatii nu am semnat pt ca am gasit-o in cutia postala.Poate avea urmari faptul ca nu m-am prezentat?Va rog sa ma linistiti pt ca sunt cu moralul la pamant.Multumesc frumos.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu ,cateva informatii.Mama doreste sa isi schimbe numele de familie ,sa treaca la cel de dinaintea casatoriei cu tata fara divort ,deoarece actualul nume de familie este foarte ....deranjant.Va rog sa imi spuneti unde trebuie sa mearga si ce actiuni trebuie sa intreprinda pentru a putea face acest lucru.Nu vor sa se desparta,singurul lucru pe care doreste sa il faca este schimbarea numelui de familie,trecerea la cel de fata.Mentionez ca nu exista copii minori in familie.
Multumesc frumos.
Discuție schimbare nume
Buna ziua,

As vrea sa stiu cum se poate proceda in situatia de mai jos:
mama doreste sa isi reia numele de fata deoarece actualul nume de familie este destul de deranjant ,tata este de acord si vor sa faca acest lucru fara a divorta insa nu stim daca se poate.V-as ruga,pe cei care sunteti in masura,sa ma ajutati cu un raspuns.
Trebuie sa mearga doar la notar?
Se poate face acest lucru fara sa divorteze?
Exista o lege in acest sens?
Multumesc frumos,astept raspunsurile voastre.
Răspuns la discuția Divort
Multumesc frumos pentru raspuns!Deci,daca ne intelegem sa mergem in fata notarului se poate rezolva destul de usor fara a mai merge la judecatorie(unde termenul de desface a casatorie este foarte mare,se da si acea perioada de impacare si tocmai de aceea nu doresc sa merg acolo).Faptul ca eu momentan nu am un loc de munca,va conta,ma va afecta?!??!!?Eu acum locuiesc la parinti.Presupun ca oricum ar fi ,se va face ancheta sociala pt copil...Trebuie sa ne prezentam impreuna in fata notarului de prima data pentru a incepe actiunea?Va rog sa ma ajutati cu aceste explicatii pentru ca doresc sa se incheie cat mai curand aceasta casatorie(de fapt amandoi ne dorim acest lucru).