Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara/de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara/de intretinere

Buna seara,
Sunt separata de sotul meu de doar o luna de zile,avem o fetita minora,eu nu lucrez in aceasta perioada.Doresc ,ca pe viitor sa inaintez divortul insa pana atunci as vrea sa stiu daca se poate face ceva in ceea ce priveste pensia de intretinere pt fetita.El nu contribuie cu bani la cresterea ei de cand noi am plecat de acasa si tocmai de aceea am nevoie sa stiu ce pot face...Multumesc.
Doar instanta il poate obliga la plata pensiei de intretinere, de la data introducerii actiunii si nu retroactiv, de cand nu a mai achitat.

Cred ca va trebui sa promovati actiune de divort, de acordare a custodiei comune, de stabilire a locuintei minorei la dvs si de obligare a tatalui la plata pensiei de intretinere.

Transmiteti-i o notificare prin care ii aduceti la cunostinta ca ii veti face plangere penala pt abandon de familie, daca nu intelege sa contribuie la cresterea copilului.