Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,
Sunt in proces de divort cu sotul. Am depus actiunea de pe data de 31 august,2011.
Pana acum nu m-a ajutat material cu nimic, avand in vedere ca fetita noastra,in varsta de 8 ani , este in intretinerea mea. Tot in aceasta actiune am cerut incredintarea minorei si pensie alimentara.
Intrebarea mea este: PENSIA ALIMENTARA SE VA DA PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA RETROACTIV, ADICA DE CAND AM DEPUS ACTIUNEA SAU DIN MOMENTUL PRONUNTARII DIVORTULUI?
Se va acorda de la data introducerii actiunii ( 31 aug) daca tatal fetitei nu poate face dovada ca a contribuit la intretinerea fetitei. Daca se va hotari cum nu va convine, puteti ataca hotararea
gi-jane2, moderator
De la data introducerii actiunii in situtia in care tatal nu a contribuit la cresterea si educarea minorei.
Din momentul depunerii actiunii. Instanta de divort nu a dispuns incredintarea minorei si plata pensiei de intretinere?