avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate marianamahu

Activitate marianamahu

Răspuns la discuția abuz psihic in familie
multumesc!
Răspuns la discuția abuz psihic in familie
Doar fratele meu mai este minor, are 17 ani.
va rog sa-mi spuneti daca plata fondului de rulment la asociatie este obligatoriu?
Multumesc!
Ma confrunt cu o problema tot mai des intalnita in familiile din tara. Tatal meu este alcoolic, consuma excesiv alcool, din luna daca total zile adunate este 5-6 zile treaz, dar nu 100%, tot ce castiga da pe bautura. De fiecare data face scandal, ne terorizeaza psihic prin vorbe, prin ceea ce face(izbeste usi, strica lucruri), a inceput sa fie violent cu fratele meu si mama mea, dar loveste doar in unele parti ale corpului ca sa nu lase ume, sa spuna ca s-ar fi lovit. De 6-7 ani nu mai contribuie la nicio cheltuiala in casa, mama mea le plateste pe toate(acum toate facturile sunt pe ea, pt ca doar ea se ocupa, mai putin la lumina si asociatie). Am chemat de multe ori politia, dar ii da o amenda, il ia la sectie si atat. Daca ar divorta, ar trebui sa imparta apart, iar din ce ar mai ramane nu ar ajunge pt o garsoniera. Mama mea are acum probleme de sanatate cu inima, fratele meu si cu mine tremuram foarte tare si suntem foarte slabiti din cauza stresului, uneori imi este frica sa merg acasa.Ce am putea face? ce legi sunt pentru astfel de oameni. (Mai am o singura si mare nelamurire, de ce tatalui meu nu ii este rau, nu are nicio problema de sanatate, consuma fffffff mult alcool? sa nu intelegeti gresit, nu-i doresc raul cu toate ca el ne face, dar poate si-ar schimba parerea despre viata ca nu inseamna doar bautura)
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul meu, am primit o amenda ca nu aveam asigurarea rca la mine, asigurarea este valabila, doar ca atunci cand m-a oprit politistul nu o aveam printre acte. Acesta mi-a dat amenda+pct .
Este corect cum a procedat? Ce este de facut?
Multumesc!
Da, bancile accepta dosare , dar ca sa poata fi trimise catre fondul de garantare trebuie ca ARB sa semneze in numele bancilor conventia cu fondul privind prog prima casa, anul trecut a durat 10 zile de la publicarea HG in monitorul oficial. Probabil ca saptamana viitoare se vor putea trimite cele aprobate catre fond.
A fost publicata HG pt programul prima casa pe 24 ian.
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti in cat timp se va publica in monitorul oficial HG privind programul prima casa 2011. Aceasta a fost adoptata pe data de 19.01.2011.
Multumesc!