Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru ca nu aveam asigurarea la mine
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru ca nu aveam asigurarea la mine

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul meu, am primit o amenda ca nu aveam asigurarea rca la mine, asigurarea este valabila, doar ca atunci cand m-a oprit politistul nu o aveam printre acte. Acesta mi-a dat amenda+pct .
Este corect cum a procedat? Ce este de facut?
Multumesc!
Da este corecta constatarea agentului de circulatie. Dumneavoastra puteti face o plangere impotriva p-v de constatare si sactionare a contraventiilor si folositi ca proba o copie dupa polita de asigurare rca. Dar atentie,!!! polita de asigurare sa fie la o data anteriora, constatarii faptei contraventionale...:(:).. Cu bine,,, succes
Nu este corecta constatarea facuta de politist. Motivul: legea 432/2006 stipuleaza clar ca ministerul afacerilor interne prin baza de informatizare care o are, cunoaste situatia autovehiculelor care au rca, sau itp_ul la zi, sau daca acestea au expirat sau urmeaza sa expire ....ei avand obligatia legala de a aduce la cunostinta proprietarului, acest lucru.
Politistul nu trebuia decat sa solicite , prin statia de emisie-receptie, de la baza institutiei unde isi desfasoara activitatea, aceste date.
Formuleaza contestatie impotriva p.v. si vei avea castig de cauza. Contestatia o vei face la judecatorie, nu la politie.
bafta.