avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate camelia_camy

Activitate camelia_camy

Buna tuturor....recent m-am lovit de o problema....turbina eoliana si intabularea ei in Cartea Funciara. Clar este vorba despre o asa zisa "constructie" care trebuie intabulata dar care totusi nu este o constructie si nu se impoziteaza ca atare deoarece conform codului Fiscal nu intruneste elementele constitutive ale unei constructii...ci este considerata un echipament electric complex. Dar totusi cum o putem intabula?...avand la baza ce legislatie sau procedura? Multumesc.
Buna ziua, am si eu o speta daca ma puteti ajuta
:sorry:.
Este vorba de un teritoriu care este proprietate privata al unei comune dar apartine de UAT-ul altei comuna, el fiind situat la granita dintre cele doua.
Este posibil asa ceva? Ce lege reglemeteaza regimul proprietatii private al UAT-urilor?In ce conditii se obtine si in ce conditii se pierde acest titlul de proprietate
si care sunt limitele acestui drept de proprietate?

Multumesc!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Care este baza legala de impozitare a terenurilor aflate intr-un teritoriu administrativ? In acest caz e vorba de un teren aflat la granita dintre 2 comune, situatia lui fiind ca este proprietate privata al uneia dintre comune dar apartine de UAT-ul celeilalte comune.
Multumesc.