Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... proprietatea privata a comunei vs. UAT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

proprietatea privata a comunei vs. UAT

Buna ziua, am si eu o speta daca ma puteti ajuta
:sorry:.
Este vorba de un teritoriu care este proprietate privata al unei comune dar apartine de UAT-ul altei comuna, el fiind situat la granita dintre cele doua.
Este posibil asa ceva? Ce lege reglemeteaza regimul proprietatii private al UAT-urilor?In ce conditii se obtine si in ce conditii se pierde acest titlul de proprietate
si care sunt limitele acestui drept de proprietate?

Multumesc!
Legea 213/1998-regimul juridic al proprietatii publice.
Nu se poate ca o UAT sa aiba, chiar ca si proprietate privata, teren in alta UAT. Evidenta bunurilor domeniu public se aproba prin hotarare de guvern, pentru fiecare UAT in parte. Evidenta bunurilor domeniu privat trebuie sa rezulte din registrele de inventar ale primariei.
Este, insa, posibil, ca cetateni dintr-o UAT sa fie pusi in posesie pe teren apartinand unei alte UAT in urma unui schimb de terenuri sau a predarii unor asemenea suprafete de catre IAS-uri sau ADS.