avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate Facalet Monica Gabriela

Activitate Facalet Monica Gabriela

o firma se suspenda in mai 2010,avand tva de recuparat 17000 lei. In septembrie 2011 ( 3.09.2011 ) firma isi reia activitatea , se inregistraza ca platitor de tva trimestrial iar in data de 25.10.2011 depune decont de tva cu solicitare de rambursare de tva pentru suma de 17000 lei. Cei de la finante inregistreaza decontul de tva si cand ne-am interesat ce se intampla cu rambursarea de tva am avut o mare surpriza.
Decontul de tva desi avea numar de inregistrare nu era inregistrat la finante pentru ca programul lor nu ii lasa sa inregistreze rambursareade tva in prmul trimestru , ci numai la al doilea trimestru , adica in ianuarie 2012.
va rog rumos sa imi spune-ti daca ei au dreptate , adica decontul meu de tva depus pentru trimestrul III este legal depus curambursare de tva.
multumesc frumos
Vva rog frumos sa ma ajutati cu un model de contract colectiv de munca . Mentionez ca firma la care lucrez are activitate principala comert cu amanuntul , iar secundara constructii. Pentru activitatea secundara constructii am depasit numarul de salariati (peste 20 ) si conform codului muncii imi trebuie contract colectiv de munca. Va multumesc.
ce acte imi trebuiesc pentru a-mi autoriza firma pentru demolari constructii ?
la sfarsitul anului 2010 am profit brut in suma de 110.000 lei iar impozit pe profit in suma de 17.700 lei . Din acest profit brut la sfarsitul anului pot sa duc o parte in profit reinvestit si in anul 2011 sa fac aceasta investitie ? De exemplu sa cumpar o masina ?