avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate madmax80

Activitate madmax80

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pana la urma a aparut si coletul si subiectul a fost inchis.
Am avut ceva emotii.
Invatatura de minte: asteapta pana iti da dovada ca a luat pachetul.
Buna ziua,
Saptamana trecuta am returnat un monitor catre un magazin de retail de la noi. A venit curierul, a luat monitorul si mi-a zis ca il inregistreaza pentru a fi trimis inapoi. Nu m-am dus cu el, i-am acordat incredere deoarece AWB-ul era deja facut.
Dupa cateva zile am vazut ca status-ul AWB-ului este neschimbat si m-au sunat de la magazinul online ca nu le-am trimis monitorul.
Sunt 2 variante:
1. curierul a ramas cu monitorul iar eu am luat o teapa de 800 de lei
2. curierul l-a inregistrat cu alt AWB iar magazinul online nu gaseste acel AWB corelat cu comanda mea.
In cazul 1 ma pot adresa politiei pentru a face o reclamatie? In bloc si in parcare, unde i-am inmanat monitorul sunt camere de luat vederi dar nu am acces la ele fara politie.
Răspuns la discuția Probleme succesiune.
O intrebare mai am legat de acest partaj: se poate face un acord intre parti inainte de semnarea succesiunii astfel incat dupa semnarea succesiunii acel acord sa intre in vigoare?
Banuiesc ca se poate face o intelegere la notar (de exemplu impartirea diferita de o treime la fiecare astfel incat fiecare sa fie multumit) iar dupa semnarea succesiunii, acea intelegere sa "intre in vigoare".
E posibil ca fiind datate diferit sa nu aiba valoare dar nu cunosc legea, de-asta intreb.
Răspuns la discuția Probleme succesiune.
Multumesc pentru raspuns.
Asa este, tatal meu a murit inaintea bunicilor mei.
Am inteles cum este cu partajul. Amiabil sau in instanta (daca cineva are timp de asa ceva)
Multumesc inca o data pentru raspuns,
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie.
Este vorba de o casa construita de aprox 45 de ani unde locuieste mama mea si unchiul meu.
Tatal meu a murit cand aveam 6 ani iar bunicii mei in urma cu vreo 17 ani.
In casa locuieste unchiul 1 si mama mea.
Eu, sora mea si unchiul 2 nu mai locuiesc acolo.
Vrem sa facem succesiunea de la bunicii mei la mostenitori.
Din ce stiu, vor fi 3 mostenitori (mai bine zis 6), unchii mei, eu cu sora mea si mama mea. Corect?
In al doilea rand as dori sa intreb daca mostenirea se face direct cu cota parte din proprietate?
Intreb deoarece, mama mea si cu tatal meu (cat a trait) au investit in partea unde au locuit ei avand acele investitii notate pe niste hartii (fara semnaturi etc).
Unchiul 2 nu a locuit niciodata acolo, el plecand inainte sa fie gata casa.
Mai am cateva nelamuriri/intrebari:
- succesiunea (in cazul meu si al surorii mele) se face prima data pe tatal meu (chiar daca este decedat), corect?
- impartirea proprietatii se face in mod egal (intre cei 3 frati) indiferent de investitiile facute de mama mea cand s-au mutat acolo?
- se poate tine cont de acele investitii cand se face succesiunea?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Buna seara,
Am citit pe internet ca ar fi fost facute ceva modificari la legea 50/1991.
Aveti idee daca vreuna din modificari are lagatura cu dreptul de a modifica structura imprejmuirilor casei (gardul) fara autorizatie?
Mai pe scurt: schimbarea unui gard de lemn cu unul de beton.
Multumesc.
Răspuns la discuția Somatie ANAF - CAS
Se pare ca nimeni nu stie/ n-are timp sau nu vrea sa raspunda la intrebari.
Sotia mea are aceeasi problema dar la ea este si mai complicat deoarece in perioada in care apare datoria ea era angajata deci platea contributii sociale.

Vreo idee de la un expert cum se rezolva astfel de probleme sau e prima data cand apar in Romania astfel de scrisori de la ANAF?

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri
nu cred ca va fi greu tinand cont ca voi avea nevoie de mobila in apartament iar la parter este un magazin de mobila....
Buna,

Am si eu o intrebare legata de posibila constructie a unui balcon.
In curand (sper) o sa devin proprietarul unui apartament la etajul 1 al unui bloc care la parter are ceva spatiu comercial. Deasupra parterului este o "terasa" de jur imprejurul magazinului. As vrea sa stiu daca as avea nevoie de ceva autorizatii speciale de constructi a unui balcon pe acea terasa care nu e folosita de nimeni momentan, adica nici n-ar putea-o folosi cineva ca doar de la etajul 1 se poate intra pe acea terasa.

Cred ca voi avea nevoie de acordul locatariilor, banuiesc... plus autorizatie de constructie plus proiect.