avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate mugureatz

Activitate mugureatz

Discuție Recuperare TVA
Daca eu sunt persoana fizica si bineinteles scutit de la plata TVA si cu drept de deducere asa cum scrie in lege, cum imi pot recupera TVA-ul de exemplu de pe facturile platite la operatorii de telefonie mobila de exemplu... din moment ce sunt neplatitor? Cum il deduc si il recuperez?
Nu avem o intelegere verbala. Totul este legal si scris negru pe alb, inregistrat, valabil.
pai .. am 22 d ani, inaltime 1,75, 70 kg .. . dar depinde de mai multe lucruri .. cand te-ai apucat d consumat alcool..etc.. oricum daca iese peste 0,8mg/l intri direct la procuratura... si ti-l anuleaza.. dupa 1 an abia poti sa dai din nou de permis!
si .. da am platit probele la INML.. am chitanta!
la etilotest a fost 0,43 mg/l...
multumesc mult
va multumesc pentru consiliere.. sa vedem ce va zice firma asiguratoare mai departe.. !
deci m`i sa retinut permisu, mi-au prelevat probe biologice, a trecut aproape o luna, alcoolemia la sange mi-a iesit 0,7 si n-am primit nimic, nici instiintare, nici PV... ! Care este procedura.. merg eu la politie ?
asta in ce sens trebuie probat? adica .. reparatia costa cam vreo 15000 lei .. si durata cam vreo luna doua.. in conditiile in care eu trebuie sa dau la patron 70 ron/zi
Sunt taximetrist, de curant cineva m-a lovit foarte rau. Reparatia se ridica undeva la 15-16000 lei noi. As vrea sa stiu daca pot cere despagubiri pentru timpul in care mi se ia dreptul la munca datorita saptamanilor necesare repararii autovehiculului. Ce trebuie sa fac pentru asta? :((