Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

Daca eu sunt persoana fizica si bineinteles scutit de la plata TVA si cu drept de deducere asa cum scrie in lege, cum imi pot recupera TVA-ul de exemplu de pe facturile platite la operatorii de telefonie mobila de exemplu... din moment ce sunt neplatitor? Cum il deduc si il recuperez?
nu puteti recupera tva din moment ce nu sunteti inregistrat in scop de tva.
Tva-ul nu il puteti recupera asa cum v-a raspuns mai sus colega.Dvs.va "recuperati" tva-ul prin prisma cheltuielilor deoarece din venituri se scade intreaga valoare a facturii de achizitii (inclusiv tva).
tva este o taxa pe consum, un impozit indirect datorat bugetului de stat.
platitor de tva sau persoana obligata la plata taxei = persoana impozabila inregistrata in scopuri tva, obligata sa colecteze tva de la consumator si sa o vireze mai departe catre stat.