avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1847 soluții astăzi
Forum Activitate danielcid

Activitate danielcid

Buna ziua,
Am lucrat pana in aprilie 2012 in Romania la mai multe firme avand aproximativ 8 ani vechime. Din aprilie 2012 lucrez in Italia la o firma cu contract pe o perioada nedeterminata, firma platindu-mi toate taxele, inclusiv pe cele catre fondul de pensii.
Va rog sa imi dati un sfat despre cum ar fi cel mai bine sa procedez pentru plata la fondul de pensii in Romania (daca este posibil) sau cum se pot cumula platile din Italia si Romania.
Pot plati retroactiv pe lunile in care nu mai figurez ca platitor la fondul de pensii din Romania. Daca da, unde se poate face asta in Bucuresti si cum se justifica aceasta plata suplimentara in conditiile in care in aceleasi luni se plateste atat in Romania cat si in Italia?
Exista vreun acord referitor la pensii intre Italia si Romania?
Cand o sa vina timpul sa ies la pensie trebuie sa cer o pensie in Romania si una in Italia sau se va cumula in tara? In Italia care ar fi cerintele minime pt a putea avea pensie?

Va multumesc!
Buna ziua,
Sotia mmea este in acest moment in concediu de crestere a copilului pana in vara acestui an. Ea vrea sa se intoarca la munca din martie, dar la alta firma. Ne intereseaza daca se poate face asta fara a mai lucra la firma la care este angajata.
As vrea sa stiu pasii pe care trebuie sa ii faca pentru reluarea activitatii + angajarea la cealalta firma (cerere de intoarcere la munca, demisia - daca e cazul, timp de preaviz - daca e cazul, etc).
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am un teren care are latimea de 14 m, pe care vreau sa construiesc o casa cu latimea de 8 m. Am primit certificatul de urbanism in care scrie ca trebuie sa las distanta intre limitele laterale inaltimea la cornisa/2 dar nu mai putin de 3 m. Casa pe care vreau sa o construiesc are inaltimea de 7 m, si are terasa cu atice(nu streasina). In partea dreapta vecinul are o casa construita p+2 cu geamuri pe partea dinspre mine pozitionata la maxim 1 m de gard.
Eu vreau sa imi pozitionez casa la 2 m de gardul cu vecin si la restul de 4 (ce ramane) de partea stanga unde in acest moment este un teren liber, dar arhitectul primariei nu vrea sa ma lase sa fac asta.
Tin sa precizez ca in pe partea dreapta a vecinului meu se construieste o casa situata la 50 cm de gardul vecinului........deci se poate asa!!!!
Intrebarea mea este ce se poate intampla daca eu obtin autorizatia cum vrea arhitectul si construiesc la 2 m de gard cum vreau eu? Sau daca este legal ceea ce face arhitectul primariei deoarece in codul civil spune ca pot construi la 60 cm daca nu pun ferestre?
Va multumesc !
Am facut un antecontract pt cumpararea unui teren, dar vanzatorul are terenul dobandit in urma unei sentinte judecatoresti definitiva si irevocabila din 2008 in care numarul parcelei (100/3) nu corespunde cu acela de pe titlul de proprietate (100/4/3).
Mentionez ca vanzatorul a primit de la primarie o adresa pt judecatorie in care se specifica faptul ca in decizia judecatoreasca este vorba de o eroare.
As vrea sa stiu daca se poate realiza actul de vanzare cumparare fara a se modifica sentinta judecatoreasca, urmand ca ea sa se faca ulterior.