avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1249 soluții astăzi
Forum Activitate hidalgo

Activitate hidalgo

Răspuns la discuția Mostenire
Buna ziua,

Poate cineva sa ma ajute?
Va multumesc

O zi buna
Discuție Mostenire
Buna ziua,

Suntem 3 frati si mama a decedat acum 3 luni.
De mama trebuia sa se ocupe pana la moarte fratele meu care a abandonat-o dupa ce i-a dat testament pe casa parinteasca si pe terenul aferent. Acest testament a fost anexat la primarie in registru. Dupa abandonul mamei, eu m-am ocupat de dansa si dupa deces am blocat accesul la casa parinteasca pana in momentul in care se va face masa succesorala. Or fratele meu a facut apel la organele de politie care l-au ajutat sa deblocheze poarta si m-au amendat.

Am doua intrebari:

1. Pot sa blochez accesul fratilor mei la casa parinteasca pana la masa succesorala si acest lucru chiar daca fratele meu are testament pe aceasta casa si pe teren? Politia poate sa intervina cu motivul ca fratele meu are testament pe casa si teren chiar daca nu are o decizie judecatoresca care

2. Avand in vedere ca fratele meu nu s-a ocupat de mama mea pana la deces care era conditia in testament, care sun sansele mele de a vedea testamentul anulat la tribunal?

Va multumesc mult pentru raspuns

Cu respect
Răspuns la discuția Ce bunuri intra in succesiune
Ceea ce se intampla in cazul de speta am sa incerc sa explic pe scurt.

Tata a murit in 2001 lasand in urma lui 6 copii si sotia (moarta intre timp). Dupa ce fiecare fiu si fiica a primit ceea ce tata a decis ca li se cuvine, tata a semnat un testament in favoarea mea, astfel mostenind cateva arii de teren si casa parinteasca.

Eu acuma doresc sa deschid masa succesorala ca sa ma pot intabula si sa obtin actul de proprietate. Or, fratii nu sunt de accord (unul dintre ei), considerand ca partea mea este prea mare si doreste sa atace testamentul. Dupa calculele pe care le-am facut, am primit cu 1 ar in plus fata de ceea ce ar trebui sa primesc, dar am pus in balanta si ceea ce tata a donat fratilor in timpul vietii!!!

Aici este nelamurirea mea: trebuie sau nu sa includ aceste donatii in calcul pentru a calcula daca rezerva succesorala a fost sau nu incalcata? Eu doresc doar sa respect dorintele tatalui si sa evit orice conflict cu fratii
Răspuns la discuția Ce bunuri intra in succesiune
Chiar daca nu exista acte de donatie propriu zis?

Deci, daca inteleg bine, toate bunuri defunctuil, indiferent daca au fost trecute pe registru agricol al unul beneficiar in timpul vietii lui, intra in succesiune
Buna seara,

As dori sa stiu daca bunurile donate de catre de cujus in timpul vietii prin varsare pe registru agricol la un beneficiar care face parte din mostenitorii rezervatati se includ in succesiune, sau ce e dat in timpul vietii este bun dat si ceea ce se imparte este ceea ce a ramas?

Va multumesc





Răspuns la discuția Problema cu un avocat
A redactat doar plangerea
Răspuns la discuția Problema cu un avocat
Buna ziua,

Din pacate nu am stipulat acest lucru...deci nu este nimic de facut...
Buna ziua,

Sunt confruntat cu o problema si am mare nevoie de un sfat.

In urma unei agresiuni in 2010 am angajat un avocat care mi-a solicitat un honorariu pentru "redactare plangere penala si reprezentare in faza de urmarire penala si in prima instanta", honorariu achitat integral la data semnaturii contractului.

In 2011, mi-am retras plangerea si am solicitat avocatului de a-mi rambursa o parte din honorariu varsat au "prorata" de la interventia efactuata. Or, d-l avocat a refuzat fara motif.

Gasind acest lucru anormal, dupa multe telefoane ramase fara raspuns, am trimis un mesaj acestuia informandu-l de faptul ca am sa ma adresez baroului din care face parte, la care acesta m-a amenintat cu un proces in difamatie daca indraznesc sa ma adresez baroului.

Este deontologic acest tip de comportament?

Ce pot sa fac in acest caz?

Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Intabulare teren si constructie
Am uitat sa mentionez ca parintii sunt morti de mai mult de 3 ani, data legal admisa pentru a cere reducerea liberalitatilor excessive in testament asa cum afirma fratii mei...
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema (o sa icnerc sa va dau cat mai multe amanunte - atat familiale cat si juridice- ca sa-mi puteti da un raspuns)

Sunt al 6 copil dintr-o familie recompusa (4 copii din prima casnicie, sotia a decedat si tatal meu s-a casatorit cu mama care i-a dat alti doi - eu si sora mea).
Fiecare copil a primit o bucasa de pamant (terenul - cu pricina, o sa va explic mai departe - s-a impartit in 4, pentru cei trei frati si pentru parinti, iar fetele au primit bani la casatorie. Suntem la tara si aceste lucruri s-au facut fara acte.

Tatal si mama mi-a cedat partea lor de teren intr-un testament, urmand ca eu sa ma ocup de ei pana in ziua plecarii, ceea ce am facut.

Pe acel teren am construit o casa cu autorizatie de constructie (fara nici o discutie sau impotrivire din partea fratilor) dar cand am dorit sa ma intabulez, hopa, fratii nu sunt de acord (din invidie si prostime enorma) si s-a ajuns pana la agresiuni fizice asupra familiei mele (sotie si fiica de 11 ani). Mentionez ca cei doi frati locuiesc unul la stanga, unul la dreapta casei mele, este greu de evitat.

Acuma, eu doresc sa ma intabulez pe teren si locuinta (si anexe bineinteles) deoarece am un testament si intrebarea mea este urmatoarea:

1. Pot sa ma intabulez cu acest testament in fata notarului sau trebuie sa trec prin justitie?

2. Pentru a ma intabula, trebuie deschisa masa succesorala obligatoriu? Acest lucru facandu-se in fata notarului, fiecare frate trebuie sa fie prezent sau o simpla declaratie facuta in fata martorilor in care fratii recunosc ca sunt multumiti ce ceea ce au primit si nu mai au nici o pretentie ajunge? Va rog sa ma intelegeti, ceea ce incerc este sa-mi pun familia in siguranta.

3. Care sunt optiunile me?

Va multumesc pentru ajutor