Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Problema cu un avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Problema cu un avocat

Buna ziua,

Sunt confruntat cu o problema si am mare nevoie de un sfat.

In urma unei agresiuni in 2010 am angajat un avocat care mi-a solicitat un honorariu pentru "redactare plangere penala si reprezentare in faza de urmarire penala si in prima instanta", honorariu achitat integral la data semnaturii contractului.

In 2011, mi-am retras plangerea si am solicitat avocatului de a-mi rambursa o parte din honorariu varsat au "prorata" de la interventia efactuata. Or, d-l avocat a refuzat fara motif.

Gasind acest lucru anormal, dupa multe telefoane ramase fara raspuns, am trimis un mesaj acestuia informandu-l de faptul ca am sa ma adresez baroului din care face parte, la care acesta m-a amenintat cu un proces in difamatie daca indraznesc sa ma adresez baroului.

Este deontologic acest tip de comportament?

Ce pot sa fac in acest caz?

Va multumesc pentru raspuns
nu e vina avocatului ca dv v-ati retras plangerea...plangere pe care inteleg ca el o redactase deja + reprezentarea in faza de UP, apoi in prima instanta...- pt. asta i-ati platit serviciile.
parerea mea este ca el si-a indeplinit obigatiile asumate...
Ati stipulat in vreun contract incheiat cu avocatul ca in cazul in care va retrageti plangerea vi se va restitui o parte din suma?
Buna ziua,

Din pacate nu am stipulat acest lucru...deci nu este nimic de facut...
A redactat doar plangerea