Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,

Suntem 3 frati si mama a decedat acum 3 luni.
De mama trebuia sa se ocupe pana la moarte fratele meu care a abandonat-o dupa ce i-a dat testament pe casa parinteasca si pe terenul aferent. Acest testament a fost anexat la primarie in registru. Dupa abandonul mamei, eu m-am ocupat de dansa si dupa deces am blocat accesul la casa parinteasca pana in momentul in care se va face masa succesorala. Or fratele meu a facut apel la organele de politie care l-au ajutat sa deblocheze poarta si m-au amendat.

Am doua intrebari:

1. Pot sa blochez accesul fratilor mei la casa parinteasca pana la masa succesorala si acest lucru chiar daca fratele meu are testament pe aceasta casa si pe teren? Politia poate sa intervina cu motivul ca fratele meu are testament pe casa si teren chiar daca nu are o decizie judecatoresca care

2. Avand in vedere ca fratele meu nu s-a ocupat de mama mea pana la deces care era conditia in testament, care sun sansele mele de a vedea testamentul anulat la tribunal?

Va multumesc mult pentru raspuns

Cu respect
Buna ziua,

Poate cineva sa ma ajute?
Va multumesc

O zi buna
In primul rand testamentul produce efecte la deces! In testament nu avea cum sa se oblige fratele dvs sa aibe grija de mama , daca se vroia acest lucru se facea un contract de intretinere.
Nu puteti ingradi accesul celorlalti mostenitori . Testamentul poate fi supus reductiunii pentru cota ce va incalca rezerva succesorala a dvs si a celuilat frate. Dvs celiallti doi trebuie sa cereti reductiunea, in termen de 3 ani de la decesul mamei dvs.