avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate livumese

Activitate livumese

Răspuns la discuția cont bancar blocat
da sa terminat succesiunea,a ramas sora singura mostenitoare ca fatele vitreg nu sa prezentat an cele 6 luni de la deces el detinand cardul a scos bani antre timp,contul a fost blocat,nu stim cum a fost cu putinta sa se poate scoate bani de pe card,noi acum nu stim daca cardul a fost blocat sau nu .
Buna ziua,va rog sa ma lamuriti si pe mine ,an octombrie anul 2010 a fost blocat un cont an banca ,contul fiind al tatalui meu care a decedat ,cardul se afla la fratele meu vitreg,iar bani au fost scosi de pe card anul acesta,cum e posibil .multumesec
Răspuns la discuția Mostenire
:sorry:buna ziua ,pe data de 30 03 2011 se termina succesiunea, asta ce anseamna ca noi doi eu si sora am facut succesiunea degeaba ,daca el nu sa prezentat {fratele vitreg}noi ce trebuie sal dam an judecata,atunci ce anseamna ca notarul nu are nici o putere si e platit degeaba,sau nu am anteles eu bine.
Discuție Mostenire
Buna seara
Cu sase luni an urma tatal meu a decedat,an urma decesului am ramas trei frati,doi baieti si o fata,eu si sora suntem frati buni,celalalt frate rezulta din a doua casatorie a tatalui,tatal meu an urma cu zece ani sa despartit si de a doua sotie ,asa ca el sia cumparat o garsoniera si locuia singur,dupa deces noua adica eu si sora ni sa interzis sa mai venim la garsoniera tatalui,deoarece fratele nostru sia facut mutatia acolo anainte de a deceda tatal,el nici macar nu locuieste acolo.
Eu si sora lam anuntat ca noi facem succesiunea pe fratele nostru,el a zis ca de ce sa ne grabim,eu si sora am depus actele la notar si tot ce era necesar la dosar
eu si sora ne-am prezentat la notar de fiecare data cand ni sa trimis plic acasa,fratele nostru nu a vrut sa se prezinte nici macar a treia oara,el a fost an urma noastra si a specificat la notar ca el nu vrea sa vina ca nu are nimic de inpartit cu noi,acum urmeaza sa ne prezentam pentru ultima oara .
Va rog frumos sa ma lamuriti dupa succesiune,cine ramane cu drept de mostenire
daca el nu se prezinta nici dupa cele sase luni.
Buna ziua.Am lucrat la Hipermarchet [EDITAT] Braila de cand sa deschis pana la anchidere,cand sa anchis magazinul noi,angajati care am mai ramas,mai aveam de recuperat cam trei luni de salariu,nici an ziua de azi nu ni sa platit cele trei luni de salariu,nu mai zic si de sase luni de munca care nu au fost lucrate an cartea de munca.
Noi lucratori care am mai ramas pana la anchidere iam dat an judecata,la tribunal ni sa spus ca au intrat an insolventa si sa amanat procesul.
Acum nu stim ce sa facem,cat sa mai asteptam.