avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate YKARD

Activitate YKARD

Executorul judecatoresc a trimis o infiintare de poprire la CASA JUDETEANA DE PENSII. Dovedindu-se că pensia nu poate face obiectul popririi, executorul a trimis către Casa de Pensii o adresă prin care solicita sistarea popririi.
Nedumerirea mea este faptul că funcționarii au decis să continue totuși poprirea și am primit o adresă prin care mă înștiințau care vor fi sumele de bani reținute.
Am dovada comunicării sistării de către executor. Ce soluții există în acest caz?
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
taxe 440 lei,avocat 0(cunostiinta)
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
eu am facut contestatie la executare pe temeiul incertitudinii valorii creantei ,pentru ca pe o somatie mi-au trecut o suma iar pe alta somatie alta suma?!Iar in afara de acest fapt,la cererea mea de lamurire a sumelor pe care le-am platit(aprox.40000 lei) nu mi-au trimis niciun raspuns.
Răspuns la discuția ANGAJAMENT DE PLATA
Multumesc pentru raspuns.,dar nu mi se pare normal ca banca sa profite in asa fel de clienti-am platit aproape doi ani, puteau foarte bine sa fie 10 ani iar banca sa inceapa din nou executarea silita-mai ales ca in angajamentul de plata s-a specificat ca in caz de neplata a vreunei rate se va reincepe executarea silita.
In anul 2006 am contractat cu o banca un credit de nevoi personale in valoare de 22.500 EUR garantat cu ipoteca pe un apartament,iar in anul 2007 am mai contractat de la aceeasi banca o linie de credit pentru firma la care sunt asociat,in valoare de 200.000 RON garantata cu ipoteca de rangul 2 pe acelasi apartament.
Pana la sfarsitul anului 2008,ratele creditului precum si dobanzile la linie s-au platit fara nici o intarziere,insa de atunci n-am mai reusit sa platesc decat sporadic obligatiile mele catre banca-atat linia de credit-care ulterior s-a transformat in credit-cat si ratele creditului de nevoi personale.La inceputul anului 2010 firma pe care o detin a intrat in insolventa fara nici o varianta de "resuscitare" a ei,iar la inceputul anului 2011 a inceput procedura de executare silita.In urma demersurilor pe care le-am facut la banca am reusit sa sistez procedura in ideea ca urma sa semnez din 6 in 6 luni un angajament de plata pentru suma de 2000lei/luna,angajament pe care l-am respectat intocmai si acum banca a inceput din nou demersurile pentru inceperea executarii silite.
Exista vreo varianta prin care as putea sa contest aceasta executare?

Răspuns la discuția CREDIT
Va multumesc pentru raspuns.Contestatia executarii cred ca se poate face doar daca se depune o cautiune de 10% din valoarea evaluata -nu stiu daca exista posibilitatea prezentarii unui garant-si nu dispun de aceasta suma.Ar mai fi varianta prezentarii mentiunii false din raportul de evaluare , aceea ca evaluatorului nu i-a fost
permis accesul in interiorul apartamentului?!
Discuție CREDIT
n anul 2006 am contractat cu o banca un credit de nevoi personale in valoare de 22.500 EUR garantat cu ipoteca pe un apartament,iar in anul 2007 am mai contractat de la aceeasi banca o linie de credit pentru firma la care sunt asociat,in valoare de 200.000 RON garantata cu ipoteca de rangul 2 pe acelasi apartament.
Pana la sfarsitul anului 2008,ratele creditului precum si dobanzile la linie s-au platit fara nici o intarziere,insa de atunci n-am mai reusit sa platesc decat sporadic obligatiile mele catre banca-atat linia de credit-care ulterior s-a transformat in credit-cat si ratele creditului de nevoi personale.La inceputul anului 2010 firma pe care o detin a intrat in insolventa fara nici o varianta de "resuscitare" a ei.
In urma demersurilor pe care le-am facut la banca in martie 2010, am obtinut urmatoarea concesie:pentru linia de credit urma sa platesc cate 2500 lei lunar,iar pentru creditul de nevoi personale urma sa obtin o amanare la plata pe 12 luni.N-am reusit sa achit din cei 2500 lei lunar (pe care pana la urma am constatat ca nu acopereau nici dobanda la credite-pentru ca sumele de restituit cresteau considerabil) decat in jur de aproximativ 6000 lei(perioada martie-octombrie),iar amanarea la plata pentru ratele creditului de nevoi personale nu s-a mai aprobat intrucat "nu indeplineam conditiile"-conditii insa nespecificate.
In noiembrie 2010 problemele s-au precipitat,banca instiitandu-ma ca va proceda la executarea silita a apartamentului,iar societate de lichidatori judiciari care se ocupa de societatea pe care o detin mi-a cerut o instiintare in care sa mentionaz ca nu voi propune un plan de reorganizare.
In data de 21.01.2011 am primit o comunicare si o publicare de vanzare a imobilului(licitatie care va avea loc in data de 24.02.2011),alaturi de care era anexat si un raport de evaluare in care se specifica ca valoarea estimata de piata a imobilului este de 56.000EUR sub valoarea de piata din acest moment al apartamentelor similare din zona,iar ce m-a frapat mai mult este ca evaluatorul preciza ca nu i-a fost permis accesul in interiorul apartamentului,desi nu m-a contactat nimeni de la societatea de evaluare.In prezent suma pe care o am de achitat bancii este de aproximativ 63.000 EUR(incluzand penalitati,dobanzi,etc.)Am uitat sa mentionez faptul ca incasez lunar o indemnizatie din legi speciale in suma de 2000 lei pe care am fost de acord sa o cesionez bancii dar acestia nu au fost de acord.
As dori sa stiu daca mai exista vreo posibilitate pentru iesirea din aceasta situatie.