avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate mihainovac

Activitate mihainovac

Nimeni nici o informatie ?
Pentru o Intreprindere Individuala neplatitoare de TVA care incheie doua contracte (in cazul meu) de comisionare vanzari cu doua societati din EU , una platitoare , iar cealalta neplatitoare de TVA , va intreb cum pot factura comisionul alocat fiecarei vanzari ? Se intermediaza doar vanzarea in Romania , factura se face de catre societatile din UE catre clientul final, la fel si livrarea produselor.
Pot factura simplu comisionul afarent fiecarei vanzari raportat la factura de vanzare a furnizorului fara TVA ?
Multumesc de raspunsuri.
Deci trebuie neaparat de la locul de munca sau ma pot prezenta la somaj si cu cea de la CAS ?
Buna ziua
Daca angajatorul nu vrea sa imi elibereze adeverinta de vechime pentru perioada de lucru efectuata , ce pot folosi in schimb pentru depunerea actelor de somaj?. Se poate elibera o cerere de la CAS in acest scop din care sa reiasa plata contributiilor ? Ce altceva as putea face?
Mentionez ca angajatorul amana sa elibereze si practic nu cred ca am ce sa-i fac.
Multumesc anticipat de raspuns
Buna ziua
Doresc sa infiintez PFA si ca domeniu de activitate o sa fac prelucrari pe un CNC (utilaj cu comanda numerica asistat de calculator).
Prelucrarile o sa fie in lemn si materiale moi si includ fronturi de usi mobilier , sigle de firme si alte obiecte personalizate , diferite decupaje in materiale (pot intra si jucarii din lemn) , gravura tot pe aceleasi materiale.
Mentionez ca utilajul este realizat de mine. Lucrez intr-o fabrica de mobila dar ca economist.Nu detin vreo diploma care sa-mi ateste aceste cunostinte de prelucare pe cnc (am facultate de marketing). Ce cod CAEN se preteza pentru aceasta activitate si pot da o declaratie pe proprie raspundere ca pot face asa ceva ? Pot sa obtin de la munca o declaratie precum ca pot face asa ceva.Ma ajuta chestia asta ? Cum ma sfatuiti sa procedez.Multumesc anticipat
Răspuns la discuția ore suplimentare
32 ore suplimentare pe luna....am gresit eu
potrivit codului muncii , sunt obligatorii 48 ore de lucru pe saptamana cu tot cu suplimentare , rezultand 32 de ore suplimentare pe saptamana. eu de ex fac tatea ore suplimentare (32) , dar pe fluturas apar doar 10 , sau 15 , 20 etc , diferenta fiind trecuta la "prima" pe fluturasul de salariu. vreau sa stiu de ce nu se trec toate orele suplimentare pe fluturas ? ce avantaj re firma sau ce dezavantaj am eu ?
multumesc
nu cred ca asta conteaza...din ce fonduri. este prevazut in contractul de munca la nivel national.la privati se plateste fara probleme (la mine s-au platit si anul acesta) , la bugetari sunt numai probleme si minciuni
multumesc foarte mult de raspuns. o sa faca sotia cerere pentru acest ajutor.
sistemul bugetar este un haos total si deaceea toate contabilele si secretarele ne-au spus ca acest drept nu se mai acorda
.
CONFORM CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL , IN ART 51 SE STIPULEAZA CA SE VA PLATI DE UNITATE, MAMEI UN "SALARIU MEDIU PE UNITATE" PENTRU NASTEREA FIECARUI COPIL IAR IN CAZ CA ACEASTA NU ARE SERVICIU DREPTUL ACESTA II REVINE SOTULUI DE LA LOCUL DE MUNCA AL ACESTUIA.
SOTIA MEA LUCREAZA IN INVATAMANT(INVATATOARE) IAR CONTABILA I-A SPUS CA ATUNCI CAND S-AU FACUT REDUCERILE PENTRU BUGETARI S-A REDUS SI ACEASTA PRIMA CONSTAND INTR-UN SALARIU MEDIU PE UNITATE.
ESTE ADEVARAT ACEST LUCRU , CHIAR DACA ESTE STIPULAT IN CONTRACTU COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL ?
IN CAZ CA NU POATE RIDICA SOTIA ACEST DREPT , IL POATE RIDICA SOTUL ,SAU IN CAZUL ACESTA NU ARE DREPTUL ?