avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1237 soluții astăzi
Forum Activitate catalina alina

Activitate catalina alina

Răspuns la discuția act de identitate
Nu nu am fost casatorita legal cu tatal copilului,el nu a recunscut copilul,iar in certificatul de nastere este trecut doar numele meu nu si al tatalui.va multumesc
buna ziua.am si eu cateva intrebari.am un copil de 4 ani,care este trecut pe numele meu dar pe care il creste mama mea.eu sunt din
Tulcea,dar pana acum catva timp am stat in Constanta si am avut mutatie pe Constanta,acum ceva vreme mi-am pierdut si buletinul si certificatul de nastere,certificatul de nastere am reusit sa il scot,dar cand am mers sa imi fac buletin ( de aceasta data am vrut sa mi-l fac la Targu Bujor,sa-mi fac mutatie acolo,pentru ca acolo locuiesc acum) am fost intrebata daca am un copil,am raspuns bineinteles ca da.si mi s-a spus ca pentru a putea sa imi scot buletinul am nevoie de certificatul de nastere al copilului si cu o procura de la judecatorie precum ca il am in grija.nu inteleg ce legatura are asta cu actul meu de identitate.in plus ca atunci cand mi-am facut mutatia pe constanta nu mi s-a cerut asa ceva.va rog din suflet sa imi raspundeti si sa ma lamuriti si pe mine care este procedura.va mutumesc anticipat!
Buna ziua. Am sa intru direct in subiect pt ca sunt foarte interesata sa aflu raspuns la intrebarile mele cat mai curand.
Vreau sa fac un credit prin programul "Prima casa".Datorita faptului ca nu am vechime pe cartea de munca sa pot contracta un astfel de credit,mama mea a fost de acord sa faca pe numele ei. In primul rand as vrea sa stiu ce inceasmna concret acest program "Prima casa" si mai exista o problema,mamei mele la banca i s-a spus ca daca ea contracteaza un astfel de imprumut tatal meu va avea aceleasi drepturi ca si ea.Aici intervine problema,parintii mei nu sunt divortati dar lucrurile intre ei nu stau prea bine.Tatal meu nu contribuie cu absolut nimic la bunastarea familie.Dat fiind faptul ca eu o sa plateasc ratele pentru aceasta casa,daca ni se va aproba imprumutul,eu nu sunt de acord ca el sa fie proprietar cu drepturi depline,cu toate ca nu va contribui cu nimic la aceasta achizitie.Se poate face ceva in sensul acesta??? Sau dupa achizitionare,in conditiile in care casa va fi cumparata prin acest program in care mama este titular,se pot face acte pe numele meu?Daca da,cum se paote face acest lucru??
Va multumesc anticipat!
P.S. Va rog sa imi raspundeti la aceste intrebari cu toate ca la momentul actual nu mai sunt fonduri sufieciente pentru contractarea acestor gen de imprumuturi,si din cate am inteles acest program "Prima casa" a fost sistat.va multumesc
Răspuns la discuția contract de munca
da,sunt platita corect; fluturas de salariu nu am primit niciodata; da,contractul este pe durata nelimitata.
buna ziua.lucrez la o firma ca si operator calculator.am predat actele necesare pt intocmirea contractului d emunca in urma cu aprox 4 luni.abia acum mi-a venit contractul de munca,dar pe care nu se afla nicio stampila de la ITM,mi s-a spus k incepand cu 1 ian 2011 pe contratcul de munca nu se mai pune stampila de la ITM,ci doar stampila firmei,semnatura sefului si semnatura mea( mentionez faptul ca semnatura mea defapt era facuta de altcineva) .ce ar trebui sa fac in cazul acesta?