avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... act de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

act de identitate

buna ziua.am si eu cateva intrebari.am un copil de 4 ani,care este trecut pe numele meu dar pe care il creste mama mea.eu sunt din
Tulcea,dar pana acum catva timp am stat in Constanta si am avut mutatie pe Constanta,acum ceva vreme mi-am pierdut si buletinul si certificatul de nastere,certificatul de nastere am reusit sa il scot,dar cand am mers sa imi fac buletin ( de aceasta data am vrut sa mi-l fac la Targu Bujor,sa-mi fac mutatie acolo,pentru ca acolo locuiesc acum) am fost intrebata daca am un copil,am raspuns bineinteles ca da.si mi s-a spus ca pentru a putea sa imi scot buletinul am nevoie de certificatul de nastere al copilului si cu o procura de la judecatorie precum ca il am in grija.nu inteleg ce legatura are asta cu actul meu de identitate.in plus ca atunci cand mi-am facut mutatia pe constanta nu mi s-a cerut asa ceva.va rog din suflet sa imi raspundeti si sa ma lamuriti si pe mine care este procedura.va mutumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:23, 14 Iunie 2011
sunteti casatorita, necasatorita, copilul are tata?
Nu nu am fost casatorita legal cu tatal copilului,el nu a recunscut copilul,iar in certificatul de nastere este trecut doar numele meu nu si al tatalui.va multumesc
avand in vedere faptul ca aveti un copil sub 14 ani, legislatia impune lucratorului de evidenta sa faca legatura intre copii si parinti... de aceea vi s-a solicitat certificatul de nastere ... alte acte nu are voie sa va ceara dat fiind faptul ca tatal copilului nu l-a recunoscut ... sper ca v-am ajutat
mai bine.
duceti doar certificatul de nastere al copilului si copie dupa el si e de ajuns (pe langa restul de acte, bineinteles)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere nou nascut - tata absent florent@ florent@ Buna ziua, Trebuie sa inregistrez copilul nou nascut la starea civila si nu am buletinul de identitate al tatalui. Cum procedez? Se poate si fara buletinul ... (vezi toată discuția)
Inscrierea copilului nascut in ecuador jerry_alexandru jerry_alexandru Buna seara...am o intrebare de 100 de puncte cum se zice...traiesc de aproape 6 ani in Ecuador...si in 6 septembrie 2012 am nascut un baietel. Tatal baiatului ... (vezi toată discuția)
Declaratie falsa privind starea civila la depunerea cererii pentru cartea de identitate loredanadukas loredanadukas buna.m-am casatorit in grecia in urma cu 3 ani cu cetatean grec.ulterior am nascut un baietel.anul trecut urma sa imi expire buletinul.am mers in tara cu sotul ... (vezi toată discuția)