Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

buna ziua.lucrez la o firma ca si operator calculator.am predat actele necesare pt intocmirea contractului d emunca in urma cu aprox 4 luni.abia acum mi-a venit contractul de munca,dar pe care nu se afla nicio stampila de la ITM,mi s-a spus k incepand cu 1 ian 2011 pe contratcul de munca nu se mai pune stampila de la ITM,ci doar stampila firmei,semnatura sefului si semnatura mea( mentionez faptul ca semnatura mea defapt era facuta de altcineva) .ce ar trebui sa fac in cazul acesta?
Este vorba despre c.i.m. care au ca data de inceput 01.01.2011, aceste contracte nus e mai mai depun la ITM pentru inregistrare.
Contractul dvs de munca trebuia sa aiba numar de inregistrare de la ITM, avand in vedere ca ati inceput activitatea de anul trecut.

In acest caz, puteti sesiza ITM-ul.
Nu stiu exact dar nu cred ca este asa

intra pe net sau de la informatii , afla nr de telefon si suna la ITM

noi inregistram si anexele la contracte

[EDITAT]

inca ceva acum 4 luni inseamna aproximativ inceput octombrie, termen 15 zile pt inregistrare .... rezulta sfarsitul lui octombrie

stiu sigur ca in decembrie am inregistrat la ITM modificarile tuturor contractelor mele pt ca m-au chemat sa le semnez ca sa le depuna

acum doar verificam inca o data daca este adevarat

al doilea subiect cu semnatura .... stiti sigur ca nu ati semnat contractul ???

de 4 luni dumneavoastra sunteti platit corect ??

primiti fluturas pentru plata salariului ?

contractul este pe durata nedeterminata ???

raspundeti la intrebari si dupa aceea va pot da un sfat

pe angajator nu-l intrebati nimic

ContSters20980, utilizator
Reglementarea cu privire la neinregistrarea c.i.m. la ITM incepand cu data de 01.01.2011 este OUG nr.123/2010.
da,sunt platita corect; fluturas de salariu nu am primit niciodata; da,contractul este pe durata nelimitata.
bun

este OK pana acum

in situatia data, eu nu as avea motive sa invoc ilegalitatea si sa anulez contractul

verificati la casa de pensii daca vi-au virat contributiile

mergeti la ei si vorbiti sa depuneti o cerere

Probabil platesc contributiile si totul este OK

Oricum avand contractul din anul trecut sfatul meu este:
in fiecare an, la inceput, solicitati casei de pensii sa va comunice :
1. care este contributia platita de angajator in anul pecedent
2. care este contributia platita de dumneavostra in anul precedent
3. valoarea punctajului cumulat in anul precedent

documentul il indosariati si va pregatiti astefel dosarul de pensie

referitor la contract daca raspunsul este pozitiv (s-au platit toate contributiile)

nu va mai bateti capul cu contractul

sa aveti exemplarul dumneavoastra si e OK

bafta