Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! În anul 2021 august, m.am \"angajat\" cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! În anul 2021 august, m.am "angajat" cu un asa zis ...

Bună ziua! În anul 2021 august, m.am "angajat" cu un asa zis contract de munca pe nedeterminat... Luna aceasta am descoperit ca nu am asigurarea medicala plătită și nici nu este înregistrat contractul la ITM. Ce pot face în acest caz? Sunt angajata vânzătoare la magazin, dar vând și la barul din aceeași incinta,orele de lucru depășesc limita săptămânală.
Buna ziua,
Plangere la ITM pentru munca la negru ( ii informati cand ati aflat ca nu aveti inregistrat contractul)
Ati semnat c.i.m. ?
L.am semnat la data de 16 August 2021, urmând în ziua următoare sa meargă cu el la ITM pentru înregistrare. A urmat o perioada în care nu sa dat importanta, după câre mi.a comunicat ca este o copie a contractului în magazin pe care sa îl folosesc în caz de un control. Neregulile le.am depistat în urma unui control la medicul de familie în urma cu 2 săptămâni.

Cornel Vasile a scris:

Ati semnat c.i.m. ?

Mulțumesc!

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Plangere la ITM pentru munca la negru ( ii informati cand ati aflat ca nu aveti inregistrat contractul)

Neinregistrarea nu inseamna munca la negru ... prin urmarea, sesizarea dvs are alt obiect netransmiterea c.i.m. in aplicatia REVISAL.