avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate kosamaria

Activitate kosamaria

Firma din Romania platitoare Tva daca achizitioneaza autoturism second din UE trebuie sa plateasca Tva?
O firma de comert piese auto a achizitionat un auto in val.62000 lei+tva(are doi asociati din care unul angajat al firmei,celalat administrator;alti angajati nu sunt).Are drept de deducere tva 1oo% sau numai 50%?
Firma este platitor micro.
Discuție Vanzare casa
Daca vand o casa si doresc ca toata suma sa fie depusa direct in contul meu bancar,cum se procedeaza?
Profitul anului 2014 se mai inregistreaza la 31 dec. prin nota contabila 129=1171?
Am citit ca ct.129 nu trebuie sa aiba sold la sfarsit de an.
Coasociatul firmei s-a deplasat in Polonia pt.achizitionare marfuri.
Inrebarea mea este ca bonurile de benzina respectiv val.rovinietei achitate prin card bancar al firmei in Ungaria se pot inregistra ca chelt.de deplasare deductibile prin 625=542 si 542=5121analitic?

Cum pot sa inragistrez in contabilitate bonurile de parcare auto?
Buna ziua!
O firma are evidenta marfurilor global valoric.Vinde marfa la anumiti clienti cu 10% discount(suma este trecuta pe factura).In contabilitate inregistrez suma finala 411 cu 707 respectiv 4427.
Intrebarea mea este:cum pot determina corect stocul de marfa?
Răspuns la discuția Monografie contabila pt.deseuri
Buna ziua!
Am gresit:in loc de 447/analitic am scris 4427.La inhidere ajungeam tot la ct.635.
Intrebarea de fond ar fi fost daca se calculeaza tva asupra sumei de 0,70 ca taxa inversa
(4426=4427 in val.de 1,17).
Buna ziua!
Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei
Inregistrex taxa inversa pt. deseu:4427=4426 in valoare de 5,67 lei.
Pt taxa de mediu este corect:401=4427/analitic mediu in valoare de 0,70 lei,fara a mai calcula tva?
Valoarea este nesemnificativa,dar ma intereseaza cum este corect.
Multumesc pentru raspuns.Asa am inregistrat.Am vrut doar sa ma verific.
Buna ziua!
Cum se inregistreaza corect in contabilitate:firma cu TVA la incasare depune la banca suma de 163,17 Ron in avans pentru reinoire semnatura electronica.Ulterior primeste factura.