avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 467 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie contabila plata in avans pentru societate ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie contabila plata in avans pentru societate care aplica TVA la incasare

Buna ziua!
Cum se inregistreaza corect in contabilitate:firma cu TVA la incasare depune la banca suma de 163,17 Ron in avans pentru reinoire semnatura electronica.Ulterior primeste factura.
Cel mai recent răspuns: kosamaria , utilizator 12:45, 14 Martie 2013
La data platii:

409 = 512 cu 163,17 lei

La data sosirii facturii:

401 = 409 cu 163,17 lei
Multumesc pentru raspuns.Asa am inregistrat.Am vrut doar sa ma verific.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura proforma evghenii evghenii Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inregistrez o factura proforma pentru serviciul program Saga contabilitate ,proforma fiind platita in aceiasi zi iar ... (vezi toată discuția)
Factura de avans Anamaria1313 Anamaria1313 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire: am primit o factura de avans pentru o marfa, baza:403,23 ron, TVA:96.77 ron, total 500 ron. a si ... (vezi toată discuția)
Monografie agentie de turism raluka_ioa raluka_ioa buna ziua as dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la o agentie de turism revanzatoare am un client care a platit un pachet turistic in numerar ... (vezi toată discuția)