Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie contabila plata in avans pentru societate ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie contabila plata in avans pentru societate care aplica TVA la incasare

Buna ziua!
Cum se inregistreaza corect in contabilitate:firma cu TVA la incasare depune la banca suma de 163,17 Ron in avans pentru reinoire semnatura electronica.Ulterior primeste factura.
La data platii:

409 = 512 cu 163,17 lei

La data sosirii facturii:

401 = 409 cu 163,17 lei
Multumesc pentru raspuns.Asa am inregistrat.Am vrut doar sa ma verific.