avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate arboreanu dan

Activitate arboreanu dan

Care este perioada maxima de depunere a actelor de somaj dupa terminarea preavizului?Mentionez ca e concediere individuala.....va multumesc!
Răspuns la discuția ajutor va rog
ce mai pot face in cazul asta?
Discuție ajutor va rog
cu se poate intra in posesia titlului de proprietate pe un teren arabil intru cat cererea de punere in posesie a fost depusa tarziu,mentionez ca terenul este trecut in rol.va multumesc.
Răspuns la discuția Salariu compensatoriu
As dori sa stiu daca este legal ca perioada de preaviz, in cazul de incetare a contractului de munca din initiativa angajtorului, sa coincida cu perioada de concediu de odihna?
Situatia este ceva mai complicata deoarece:
Mi-au ramas de anul trecut 10zile de CO. 5 zile de CO au fost acordate la cererea mea, in periaoada 17-21 ianuarie 2011. Pe 24 ianuarie,cand m-am intors la servici ,seful mi-a zis ca trebuie sa restructureze postul meu. Pt inceput m-a pus sa mai fac o cerere de concediu pt 5 zile-ramase din cele 10 de anul trecut,pentru perioada 24-28ianuarie,urmand ca apoi sa ma dea in preaviz.PE 31 IANUARIE, dupa termnarea concediului, MI-A DAT DECIZIA DE PREAVIZ CU DATA DE 24IANUARIE-18FEBRUARIE subliniez ca eu in perioada de 24-28 am avut concediu!!!!!!!!!TOT PE 31 IANUARIE M-A PUS SA MAI FAC O CERERE DE CONCEDIU PT PERIOADA 31IANUARIE-18 FEBRUARIE.

In acest moment eu figurez si in preaviz si in concediu-seful meu sustine ca este legal.
Ce trebuie eu sa fac in aceasta situatie???

Mentionez ca:
Conf deciziei de preaviz, contractul meu de munca va inceta in temeiul art 58coroborat cu art 65 si 66 din Codul Muncii
In acest caz am dreptul la salariul compensatoriu-conf art 78 ali1-Codul Muncii??

Daca in continuare seful meu va sustine ca este legala suprapunerea perioadei de concediu cu cea de preaviz, cum trebuie sa actionez??

Astept raspun!
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
foarte naspa si eu am patit aproape la fel mai degraba ii dai cat nu face si scapi de doate
o sa ai o gramada de drumuri de facut la tribunal si cheltuieli
in fine mult succes
sunt angajat al unei firme de curierat angajatorul meu fiind in asa zisa franciza,c.i.m 15.10.2009 cu 4 angajati pe data de 24.01.2011 mi a restructurat locul de munca din incapacitate de plata.am deptul la salariul compensatoriu?va multumesc