Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Care e perioada maxima in care pot depune dosarul la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Care e perioada maxima in care pot depune dosarul la somaj, dupa preaviz?

Care este perioada maxima de depunere a actelor de somaj dupa terminarea preavizului?Mentionez ca e concediere individuala.....va multumesc!
30 zile.
1. Daca depuneti actele la Agentia de Somaj in termen de 30 de zile de la data concedierii veti primi indemnizatie de somaj de la data concedierii.
2. Daca depuneti actele mai tarziu (dar nu mai mult de 12 luni de la data concedierii) veti primi indemnizatie de somaj de la data depunerii actelor (perioada de somaj ramane aceeasi).
Dosarul trebuie depus la AJOF in 30 de zile de la data incetarii CIM dar nu mai tirziu de un an, plata se face incepind cu luna urmatoare depunerii dosarului. Nu exista un termen imperativ pentru a va primi actele si cartea de munca insa angajatorul trebuie sa faca acest lucru intr-un termen util