Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dosar somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dosar somaj

Buna ziua,

Va aduc in vedere urmatorul caz si as dori cateva lamuriri :

-in data de 6.12.2009 se termina preavizul de 30 zile primit de la angajator deasemenea se incheie si contractul individual de munca.
-astazi ( 4.12.2009) cei de la firma au spus ca nu imi pot oferi cartea de munca si nici adeverinta necesara realizarii dosarului de somaj - pe motiv ca nu sunt gata
-eu as dori sa ma nu pierd nici o zi deoarece am inteles ca somajul il voi primi odata cu ziua in care imi bag dosarul de somaj la ajofm
-daca eu nu am toate actele nu pot sa imi bag dosarul cat mai repede deci pierd banii care am nevoie pentru luna viitoare

Ce pot sa fac in cazul acesta? Nu au avut timp cei de la firma 30 de zile sa imi finalizeze actele?Nu este un abuz din partea lor ca la momentul incheireii contractului( la cerera angajatorului- motiv restructurare post)actele nu sunt gata?

Va multumesc!
Buna ziua,
aveti termen 30 de zile de la data suspendarii/ incetarii raportului de munca. Nu luati in calcul inceputul preavizului.
Asadar, aveti timp pana prin 06 ianuarie 2010:)
1. Angajatorul nu va putea emite decizia de concediere si inchide carnetul de munca inaintea expirarii perioadei de preaviz. Daca se suspenda CIM in aceasta perioada (ex: concediu medical) decizia de concediere si inregistrarea in carnetul de munca nu mai erau valabile.
2. Daca depuneti actele la AJOFM in termen de 30 de zile de la concediere veti beneficia de indemnizatie de somaj cu data concedierii. Daca depuneti actele dupa acest termen (dar nu mai tarziu de 12 luni de la data concedierii) veti primi indemnizatie de somaj cu data depunerii actelor.