avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dosar somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dosar somaj

Buna ziua,

As dori sa stiu cateva lucruri despre ce trebuie facut pentru a primi indemnizatia de somaj:
- la cat timp dupa expirarea perioadei de preaviz de 20 zile trebuie depus dosarul (in speta, avizul a expirat la data de 28 august 2009);
- ce documente trebuie sa contina dosarul si cate zile sunt valabile adeverinta medicala si cea de la administratia financiara?
- dupa cat timp de la depunerea dosarului urmeaza sa primesc acei bani.

Va multumesc pentru ajutor si va doresc o zi buna..
Cel mai recent răspuns: mihaelaak , utilizator 19:32, 31 August 2009
1. Acte la dosarul de somaj:
- copie carte identitate;
- copie certificat casatorie;
- copie certificat nastere;
- copie acte studii/calificare;
- copie dupa carnetul de munca;
- adeverinta medicala;
- certificat fiscal;
- adeverinta tip cu salariul pe 12 luni.
2. Daca depuneti dosarul in 30 de zile de la data concedierii primiti indemnizatia de somaj incepand cu data concedierii.
3. Daca depuneti dosarul mai tarziu de 30 de zile (dar nu mai tarziu de 12 luni), primiti indemnizatia de somaj incepand cu data depunerii dosarului.
4. Indemnizatia de somaj se primeste prin posta, de regula, in cepand cu luna urmatoare depunerii dosarului la AJOFM.
Va multumesc mult domnule consilier, o singura intrebare mai am:
- data concedierii este considerata data intrarii in preaviz (in acest caz 1 august) sau imediat ce acesta expira, (in cazul meu 29 august).

O zi buna in continuare..
Dupa expirarea preavizului trebuia sa primiti decizia de concediere care va fi cu data de 29 august. Deci pana pe 28 septembrie veti depune dosarul la Somaj.
Succes!
Data concedierii este data la care va inceteaza contractul de munca, respectiv data expirarii preavizului.
Va multumesc pentru precizari domnilor consilieri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate somaj ? miluma miluma Am cartea de munca incheiata cu art 65 alin 1 din 03.06.2010. Pana acum nu am fost s-o ridic pt ca pe decizia de desfacere a contractului de munca pe care am ... (vezi toată discuția)
Somajul - cum intocmesc dosarul? stanciudaniela stanciudaniela dupa ce ti se da de la locul de munca hartia referitoare la demersurile somajului unde trebuie sa te prezinti?care sunt pasii de urmat?trebuie sa se ocupe ... (vezi toată discuția)
Data depunerii actelor pentru somaj jana24 jana24 Intrebare, daca preavizul a expirat in data de 01.03.2011, termenul de depunere a dosarului de somajului este de 10 zile sau de 30 zile pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)