Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul - cum intocmesc dosarul?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul - cum intocmesc dosarul?

dupa ce ti se da de la locul de munca hartia referitoare la demersurile somajului unde trebuie sa te prezinti?care sunt pasii de urmat?trebuie sa se ocupe firma de actele somajului sau tu personal?
Normal firma se ocupa de tot dar mai sunt si "firme" care isi iau lumea in cap si te pune pe tine sa umbli...,in primul rand firma nu trebuie sa aibe datorii la stat
1. Firma nu se ocupa de completarea dosarului de somaj si depunerea lui la AJOFM.
2. Firma inmaneaza fostului salariat decizia de concediere si carnetul de munca vizate de ITM si adeverinta cu veniturile pe cele 12 luni necesare pentru somaj.
3. Salariatul depune la AJOFM urmatoarele acte:
- Dosar cu sina;
- Copie carte identitate
- Copie certificat de casatorie
- Copie certificat de nastere
- Copie acte studii/calificare
- Carnetul de munca, original si copie
- Adeverinta medicala (de la medicul de familie)
- Certificat fiscal (de la Adm.fiscala)
- Adeverinta salariu pe 12 luni (formularul tip il ia de la Agentia de Somaj)
4. Pentru a primi indemnizatia de somaj de la data concedierii trebuie sa depuneti dosarul in termen de 30 de zile calendaristice de la data concedierii. daca il depuneti mai tarziu veti primi indemnizatia de somaj dela data depunerii dosarului.