Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data depunerii actelor pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data depunerii actelor pentru somaj

Intrebare, daca preavizul a expirat in data de 01.03.2011, termenul de depunere a dosarului de somajului este de 10 zile sau de 30 zile pentru a beneficia de somaj din data de 02.03.2011.
1. Ca sa primiti indemnizatia de somaj de la data de 01.03.2011 trebuia sa depuneti actele la Agentia de Somaj in termen de 10 zile.
2. Daca depuneti actele mai tarziu, dar nu mai mult de 12 luni de la data concedierii, veti primi indemnizatie de somaj de la data depunerii actelor. Perioada de somaj ramane aceeasi.