avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate chrisrotlmacin

Activitate chrisrotlmacin

Am realizat un web site care colecteaza informatii despre navele cu pavilion romanesc, site-ul este non- profit cu caracter educativ, un wikipedia al marinei romane. Fotografiile sunt realizate de mine sau de autori care si-au dat acordul in scris de publicare a fotografiilor. Am fost contactat de o companie care este proprietara a navelor ca nu isi dau acordul de utilizare a fotografiilor.
Vreau sa stiu daca este legal sau nu folosirea fotografiilor in urmatoarele situatii :
1.Fotografia navei a fost efectuata cand nava se afla pe Dunare de pe alta ambarcatiune (nava care nu apartine companiei respective)
2.Fotografia navei a fost efectuata cand nava se afla pe Dunare si a fost efectuata de pe uscat de pe un domeniu public - cheu ,plaja .
3.Fotogra navei a fost efectuata cand nava se afla in port acostata (legata la un ponton care apartine societatii) si a fost facuta de pe domeniu public
4.Fotogra navei a fost efectuata cand nava se afla in port acostata (legata la un ponton care apartine societatii) de pe alta ambarcatiune (nava care nu apartine companiei respective).
5.Fotografia navei a fost efectuata la bordul navei in calitate de pasager fara ca la bordul navei sa existe semne "fotografierea interzisa"
6.Fotografia navei a fost efectuata cand nava se afla intr-un bazin portuar /port cu access de santier etc .
7. Fotografia navi a fost efectuata cand nava se afla la parcul rece ( zona unde sunt depozitate navele pe Dunare)
Multumesc anticipat raspunsurilor dumneavoastra .
Un site din Romania foloseste neautorizat o imagine de produs din web site-ul meu.

Intre firma mea si cea care foloseste fotografia de produs a existat un parteneriat de distributie de produse (medalioane personalizate) pe care l-am oprit in noiembrie deoarece distribuitorul a achizitionat pe cont propriu produsele furnizate de mine si le-a vandut fara sa ma anunte. Nu a existat nici un contract in scris de distributie,i-am pus la dispozitie mostre pentru 2 magazine si link la imaginile de pe site-ul nostru,cand aveau comenzi le livram produsele impreuna cu factura.
Au fost mai multe fotografii pe care le-am pus la dispozitie,in urma mai multor e-mailuri si convorbiri telefonice au fost scoase in decembrie ,acum 6 luni mai tarziu regasesc o fotografie de produs in web site-ul firmei respective.
Detin fotografia originala,am facut-o personal cu aparatul meu,pe site-ul meu exista mai multe fotografii din aceeasi serie cu variatii de culori.
Ce pot face ???X-(
Discuție Taxe Vamale
Am o intrebare referitoare la taxele vamale . Ca SRL nou deschis platesc taxe vamale pentru utilaje,echipament de productie?? Daca se plateste , se face in functie de echipament , valoare declarata in actele de transport ??
Multumesc pentru raspuns.
Sant pe punctul de a infinta un SRL , principala activitate fiind vanzari externe on line ,produsele fiind exportate din Romania , fara vanzari catre clienti in Romania.

Web hosting si e-commerce va fi inregistrat in Statele Unite .

Intrebarea care o am este urmatoarea : se platesc taxe pentru acest fel de comert ??
Răspuns la discuția termeni si conditii
Ai site-ul inregistrat in Romania sau in strainatate ??? Cine face hostingul ???