avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate Balan_Titus

Activitate Balan_Titus

Buna ziua. Am cumparat in luna august a anului 2008 o masina noua si am platit taxa de inmatriculare care se percepea atunci. Am auzit ca se poate recupera aceasta taxa, sau cel putin o parte din ea. Daca da va rog sa-mi spuneti in ce conditii si ce trebuie sa fac (Masina noua cumparata din reprezentanta, achizitionata si inmatriculata august 2008). Va multumesc
Răspuns la discuția Inchiderea unui cont poprit
Multumesc pentru raspunsuri :)
Multumesc pentru raspunsuri :)
Buna ziua. In urma unui proces care a fost mediatizat ( slab mediatizat, dar totusi mediatizat ) numele unui cunoscut a aparut in presa scrisa si in diverse articole ale ziarelor pe internet fiind asociat cu niste fapte care nu au nicio legatura cu realitatea. Chiar daca procesul s-a solutionat definitiv cu peste un an in urma, persoana respectiva fiind gasita COMPLET NEVINOVATA inca se mai gasesc pe internet articole din 2008-2009 cand procesul era pe rol. Acest lucru ii afecteaza imaginea persoanei respective, care in urma procesului si-a pierdut locul de munca iar in contextul actual respectivele articole nu fac decat sa ii ingreuneze gasirea unei slujbe.
Intrebarile mele sunt:
1. Ce ar putea sa faca persoana respectiva pentru ca acele articole, sau macar numele si datele sale personale sa fie sterse ?
2. Exista vreo lege care sa interzica publicarea datelor cu caracter personal sau care sa protejeze aflarea acestora pentru ca persoana respectiva nu doreste ca aceste date sa fie facute publice?
Va multumesc
Buna ziua. In urma unui proces mi s-a stabilit ca am de platit cheltuieli judiciare de aprox. 5000 RON. Am 450 RON pe un card de debit la o banca, dar ANAF mi-a pus poprire pe cont. Banca mi-a spus ca nu pot inchide contul atat timp cat el este poprit, dar percep un comosion lunar pt. administrarea lui. As vrea sa stiu cum pot totusi sa inchid contul sau macar sa nu mai platesc acel comision; si inca ceva: cheltuielile judiciare se prescriu ? Multumesc