avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1133 soluții astăzi
Forum Activitate MihaC_

Activitate MihaC_

Răspuns la discuția Cum inregistrez reducerile?
Multumesc pt raspuns.

O sa ii intreb pe cei de la casa de marcat cum trec reducerea pe bon.
Sunt PFA. Am marfa intrata cu NIR.
O sa incep sa aplic reduceri in functie de valoarea cumparaturilor: de la 5% pana la 20%.
Cum inregistrez traba asta? Cu ce valoare tai bonul fiscal?

Multumesc anticipat.
Din cate am citit ar trebui sa fac NIR(pe baza facturilor) la sediu.
Apoi sa fac aviz de insotire al marfii pe marfa pe care o transport la punctul de lucru.
Apoi, la pct de lucru fac iar NIR cu marfa primita.

Sa fac aceleasi NIR-uri de 2 ori?
De acum incolo pot duce marfa direct la pct de lucru?
S epot face aceste NIR-uri si avize pe calculator? Sau numai prin programe de contabilitate?
Am citit, am citit si am unt in ceata ...inca, depre:

A . Datele initiale :
-un PFA autorizat pe targuri, piete etc.
-1 punct de lucru intr-un targ (complex comercial gen IDM) + casa de marcat pe punctul de lucru
-1 anjajat, vanzatoare

B. Ce acte trebuie a fac la sediu si ce acte la pct de lucru? ca m-am zapacit de tot si controalele sunt pe noi, asa ca de sarbatori.
Nir-uri, avize, rapoarte de getiune, monetar, ce scriu in RJIP, zcot z-ul zilnic?
Nir-urile se pot face pe calculator?

C. Ce acte imi trebuie pt salariat si ce declaratii lunare?
(stat de plata, protectia muncii, am nevoie de token+certificat electronic? etc)
Angajatul e declarat la ITM.

Vreau sa fac totul legal dar sunt atatea acte si nu stiu exact cum e bine. Multumesc anticipat celor care imi pot raspunde.

buna ziua,
Sunt un functionar public (politist) care va demisiona.
Acum 6 luni am facu un curs de engleza, inainte de care am semnat următorul angajament:
"
Subsemnata....
ma oblig sa ca după absolvirea cursului de.... in cadrul (o scoala de stat)...sa îndeplinesc serviciul pe o perioadă de minimum 2 ani în unitatea în care sunt încadrată sau unde voi fi mutata ...
în eventualitatea că nu-mi voi respecta obligaţia de a îndeplini serviciul minim 2 ani mă oblig să restitui cheltuielile de întreţinere efectuate cu subsemnata pe timpul cât am fost şcolarizată.
"

Nu se specifica ce inseamna ch de întretinere.
Deoarece sunt din Buc nu am fost cazata acolo (ca alti colegi), nu am mancat, etc.
Eu am subinteles ca intretinerea mea= cazare, mancare. Nicidecum costul cursului, calculat la preturi exorbitante. In plus, ei m-au trimis, nu am cerut eu.
Acum am auzit ca scoala va calcula si cheltuielile de scolarizare, desi nu mi-au zis nimic de asa ceva, in contractul de mai sus scrie "cheltuielile de întreţinere cu subsemnata", nu cheltueli cu cursul.
In instanta as avea castig de cauza?
Multumesc