Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum inregistrez reducerile?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum inregistrez reducerile?

Sunt PFA. Am marfa intrata cu NIR.
O sa incep sa aplic reduceri in functie de valoarea cumparaturilor: de la 5% pana la 20%.
Cum inregistrez traba asta? Cu ce valoare tai bonul fiscal?

Multumesc anticipat.
In bonul fiscal valoarea produselor este cea din N.I.R. iar reducerea se trece la sfarsit daca se face in functie de valoarea bonului sau dupa produsele la care se acorda.

Daca reducerea se acorda si atunci cand cumparaturile sunt facute intr-o perioada de timp (nu se acorda pe loc), se intocmeste factura.
Multumesc pt raspuns.

O sa ii intreb pe cei de la casa de marcat cum trec reducerea pe bon.