avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate ricflo

Activitate ricflo

Multumesc frumos
O firma de internet a tras un fir aerian pe deasupra terenului meu propietate privata fara acordul meu. In ce lege se reglementeaza acest lucru.
multumesc frumos!
Unde gasesc modelul de contract , si daca se poate intocmi pe un an?Ce impozite se retine de un SRL care intocmeste un astfel de contract si unde se inregistreaza el.
Am vandut o masina unei persoane juridice in anul 2008, eu fiind persoana fizica, am radiat masina de la adm. financiara si toate actele, radierea de la adm. financiar, talonul si cartea masinii, le-am dat persoanei juridice, deoarece mi-a spus ca ei se ocupa de tot, ca radierea de la politie nu mai este obligatoarie. Fiind o persoana de buna credinta am crezut, dat dupa 3 ani , am inceput sa primesc procese verbale de rovigneta, am fost sfatuit sa fac contestatie la judecatorie, ceia ce am si facut, am anexat contractul de vanzare cumparare, radierea de la administratia financiara, dar dupa judecarea procesului, am primit instiintarea de la judecatorie ca sunt bun de plata, in sarcina mea era radierea de la politie, am mers la firma respectiva si mi s-a spus ca iei au vandut masina , nu mai stiu la cine. La politie nu o pot radia fara cartea de identitate in original, deci eu viu plati incontinuare amenzile deoarece judecatoria ma executa silit.Intrebarea mea este cum pot sa radiez masina de la politie, ce trebuie sa fac acum , deja am 5 procese verbale de rovigneta. Cu multumiri!
Am avut un control de la Garda Financiara, ne-a dat o amenda de 4.000 lei cf. art. 42 alin 1 din Legea 82/91 rep.,rugamintea este daca platim amenda societatea va avea probleme, adica nu mai putem participa la licitatii, sau sa luam fonduri?, sau este mai bine sa facem contestatie.
O companie din Romania, efectueaza un transport din GRECIA- Romania, dar beneficiarul grec, nu este este persoana impozabila, se va raporta in declaratia 390, multumesc.
Răspuns la discuția vulcanizare din fonduri europene
Multumesc, daca societatea a fost suspendata temporar, timp de 1 an si isi reaia activitatea, se incadreaza in acest program? Pentru judetul Giurgiu unde trebuie sa adresez?
Doresc sa stiu ce conditii trebuie sa indeplineasca un SRL, ca sa deschida o vulcanizare beneficiind de fondurile europene nerambursabile.