avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate manson69

Activitate manson69

Discuție Furt calificat
Sunt faptasul a 3 furturi calificate impreuna cu un complice: 2 telefoane si 500 de lei. Cand am fost chemat la politie la declaratii in urma discutiilor cu politistul care m'a anchetat ambii am recunoscut fapta si am cazut de acord sa restituim prejudiciul respectiv cei 500 de lei , telefoanele fiind recuperate in prealabil. Cand am dat declaratia politistul m'a asigurat ca daca recunosc scap cel mult cu o amenda administrativa.
Azi cand am fost la declaratii mi s'a spus ca dosarul meu va fii trimis la procuratura si sunt pasibil de o amenda penala iar in cel mai rau caz suspendare.
Mentionez ca sunt la prima abater de genul.
As dorii sa stiu defapt care e cel mai rau caz posibil si cel mai bun!
Va multumesc pt ajutor, astept raspuns!
Discuție PFA
Vreau sa achizitionez niste produse pe care intentionez sa le vand mai departe. Mentionez ca pe aceste produse se emite o chitanta pe firma si toate cele. Ce se poate intampla legal in cazul in care as vinde aceste produse fara PFA?
Răspuns la discuția Zile de spitalizare
Inca o intrebare va rog..

Daca primesc o amenda penala cat ramane in cazier, cat timp ma poate afecta?Dar in cazul suspendarii?

Partile vatamate cat pot cere maxim? Mie de la politie mi s'a spus ca nu ma pot impaca doar eu cu ei ci numai toti 3 invinuitii, in schimb avocatul meu a spus ca impacarea se poate face si separat.De mentionat ca exista o singura plangere impotriva noastra, nu sunt 3 plangeri separate. In aceste conditii ma pot impaca doar eu?
Răspuns la discuția Zile de spitalizare
Eu am incercat impacarea dar mi sa spus ca ori se impaca toti invinuitii ori niciunu. Sunt 2 parti vatamate si 3 invinuiti, dintre care eu am avut tangenta doar cu unu din cei vatamati(doar pe unu l'am lovit). Se poate face impacarea separata? Adica sa ma impac doar eu si sa sa fiu scos de procuratura de sub urmarire penala?
In urma cu un an am fost implicat intro bataie impreuna cu 3 prieteni.. Dupa incidident am fost retinuti de politie declaratii etc etc.in urma carora am fost incadrat ca martor deoarece unul dintre prietenii mei a fost deacord sa ia asupra lui fapta el fiind singurul major.

Acuma dupa un an de la incident, si dupa ce dosarul trecuse pe la parchet odata mi'a venit citatie cum ca as fi invinuit intrun dosar penal pentru lovire. Din cate am inteles procurorul responsabil a crezut de cuviinta ca incadrarea mea si a inca unui prieten sa fie schimbat din martor in invinuit sa nu fie judecat doar majorul. Partile vatamate sunt doi tipi. Unu are 8 zile de spitalizare si celalalt 13. Am consultat un avocat si am mers impreuna cu el la politie. Am fost sfatuit de avocat sa imi pastrez o parte din declaratia initiala dar sa imi recunosc vina( ca am dat in apararea mea). El mi'a spus ca nu pot sa scap cu amenda administrativa din cauza zilelor de spitalizare si ca daca o sa se ajunga la judecata ma paste o amenda penala sau 6 luni cu suspendare.

Intrebarea mea este: Pot sa scap din stadiul parchetului cu amenda administrativa tinand cont de zilele de spitalizare? E posibil ca el(avocatul) sa impinga procesul spre judecata ca sa ia un onorariu mai mare si sa ma faca scapat dupa aceea? Tinand cont de circumstante(fapta comisa in timpul minoratului, aflat in stare de ebrietate,recunoasterea faptei,si toate celelalte) care ar cel mai grav scenariu?

Daca m'ati putea ajuta as fi foarte recunoscator. Va multumesc!
Răspuns la discuția Citatie
gabriel z a scris:

din cele expuse de dvs, rezida ca in prezent,politia in respectiva fapta se afla inca in faza de urmarire penala. cu alte cuvinte, nu s0-a ianaintat spre parchet o rezolutie prin care sa solicite( si aprobe) inceperea urmaririri penale. dca se va intampla asa,(lucru de nedorit in ce va priveste), veti avea automat calitatea de inculpat in cauza.

Intradevar dosarul nu a fost trimis inca la parchet si ma aflu doar sub urmarire penala din cele spuse de polititsul care mi'a adus citatia. Voi merge la sectie la data citata si v'oi cere informatii in legatura cu dosarul. Daca o sa rezulte ca exista probe incriminatoare voi cere sa fiu audiat doar in prezenta unei aparari. Sper sa fie bine.
Discuție Citatie
Problema mea este urmatoarea..:

In urma cu un an am participat la o altercatie impreuna cu inca 3 prieteni aceasta constand intrun conflict cu un alt grup de 4 persoane. S'a ajuns la o bataie, partiile vatamate fiind 2 indivizi din celalalt grup. Dupa altercatie am fost retinuti de politie, condusi la sectie unde am dat fiecare declaratii.
In declaratiile noastre trei dintre noi am declarat ca numitul X a inceput conflictul, el l'a si purtat fizic,si ca noi restu doar am intervenit.Individul X a declarat la fel ca noi, ca el a inceput si ca doar el a fost cel care participat la vatamarea celor 2. Dupa declaratiile initiale peste 5 zile am fost chemati pentru inca un set de declaratii,acestea fiind date separat(primele au fost scrise la comun, cu ceilalti in camera) in care eu personal mi'am sustinut prima declaratie, iar dupa spusele lor si ceilalti au facut la fel.
O luna doua mai tarziu am fost chemati din nou la politie sa dam o semnatura prin care sa ne sustinem declaratiile facute. Eu nu m'am putut prezenta dar agentul prezent atunci la sectie le'a spus celorlalti ca e ok daca semneaza ei si ca sa stam linistiti ca doar individul X va fi nevoit sa se judece/impace cu partea vatamata noi restu fiind doar martori.
Toate bune si frumoase pana cand, aproape dupa un an ma trezesc cu o citatie in care sunt chemat la politie in calitate de "invinuit" intrun dosar penal. Acuma nu stiu ce sa cred...Am fost tradat de cei 3 cu care am participat la eveniment, acestia schimbandu'si declaratiile sa ma faca pe mine sa ies vinovat? Partea vatamata din cate am inteles ajunsese la un acord cu individul X si ca totul urma sa se rezolve..E posibil ca partea vatamata sa fii actionat in nestiinta noastra/mea si sa fi contiunat cu plangerea? E posibil sa fie ceva de genul...sa scrie invinuit dar eu sa fiu chemat doar ca martor? Oricum in 2 zile ma prezint la sectie dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept..
Stiu ca e cam incurcata povestea dar as aprecia daca as primii un raspuns. Stima!