avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate Cheater23

Activitate Cheater23

Buna ziua!

Am deschis un subiect ceva timp in urma cu un accident in urma caruia trebuia sa-mi fac masina pe rca-ul celui care m-a lovit (vinovatul). Am primit instiintare ca se ancheteaza cazul la antifrauda.
Azi am fost contactat de inspectorul de la antifrauda si mi-a zis sa merg la locul accidentului cu el si sa-i explic cum s-a intamplat.
Ajunsi acolo a facut poze , si a inceput sa-mi puna intrebari de genul : "Il cunosteai pe cel care te-a lovit inainte de accident? aveai avarii inainte de accident la masina?. Dar stalpul asta in care te-a aruncat de ce nu are nimic?
Niste intrebari la care banuiti ce i-am raspuns. Ideea e ca dupa toate astea mi-a zis ca se rezolva si sa ma duc maine la el la birou si sa mai dau o declaratie in care sa explic din nou cum s-a intamplat toata treaba.
E necesara declaratia asta pentru a inchide dosarul de dauna? Este macar legala?De ce trebuie sa mai dau declaratie? odata ce am dat una cand am deschis dosarul... Credeti ca o sa-mi accepte plata si o sa inchida dosarul sau o sa ancheteze in continuare? ( el mi-a zis ca se rezolva).Credeti ca e ceva ciudat la mijloc?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția probleme cu un asigurator
macar la tine au zis ca nu puteti nici unul sa va faceti masinile pentru ca se va ancheta dosarul ( max 3 luni prevede legea) si amndoi faceti obiectul anchetei. Si dosarul meu e in aceeasi situatie, eu fiind nevinovat in accident, numai ca cel care m-a lovit si-a facut masina cu toate ca suntem amandoi sub ancheta si i-au acordat acordul de plata ...tot ce trebuie. Din ce-am auzit n-ai decat sa astepti rezolutia pe care ti-o dau ei si apoi sa-i actionezi in judecata in caz ca nu te despagubesc (total sau partial). Iti urez multa bafta si mai tinem legatura (in caz ca apare ceva nou la dosar da-mi si mie un mesaj). La mine au trecut 3 sapt si nimic deocamdata....
Răspuns la discuția probleme cu un asigurator
Deci tu ai lovit pe cineva cu masina si ai asigurare rca si casco la bcr si nu va lasa pe nici unul din voi sa va faceti masinile nu?
In cazul meu celalalt si-a facut-o si eu am ramas cu buza umflata si-acum l-am contactat pe director si mi-a zis exact ce scrie in instiintare nimic in plus..ca sa vezi aroganta.
In plus Dn Adrian Tudor nu aveti dreptate. Ceea ce spuneti dvs. mie mi se pare echivalent cu a merge la casco si a le spune ca nu-mi placea farul din stanga si i-am dat eu una cu ciocanul ca sa poata ei sa-l schimbe( asta in ipoteza in care amandoi suntem cercetati in dosar nu doar eu care sunt pagubit)
Răspuns la discuția probleme cu un asigurator
da, masina a fost reparata pe casco dar d-soara care m-a lovit are casco si rca tot la groupama, iar dupa ce i-a fost reparata a sunat-o cineva si i-a zis ca nu are voie sa-si ridice masina pana nu se elucideaza cazul, dar ieri l-a sunat pe director si i-au zis sa se duca sa-si ridice masina.
Salut! am avut un accident acum vreo 3 saptamani, in urma caruia eu am avut daune la masina de 10000 Euro iar cea care m-a lovit(vinovatul) doar 1000Euro.Am primit instiintare ca se investigheaza dosarul pt stabilirea vinovatiei....Ieri am aflat ca GROUPAMA a platit pentru daunele celeilalte masini si i-a dat drumul din service (in prealabil spunandu-i-se ca nu poate sa-si ridice masina pana nu au o rezolvare cu cazul). Intrebarea mea este de ce masina care m-a lovit a primit acceptul de plata si a mea nu? tinand cont de faptul ca ea este vinovatul in acest dosar,iar dosarul este inca la investigatii.Mai dureaza mult aceasta ancheta? Cum ne ancheteaza daca ea deja a primit acceptul ?Mai este o problema de ancheta sau este doar de banii pe care ii cer cei de la service Porsche?
Răspuns la discuția Constatare amiabila...
In primul rand multumesc pentru promtitudine! As vrea totusi sa va mai intreb daca aveti idee cam cat dureaza de obicei toata tevatura asta.Masina este in service de aproape 2 sapt. si sta....acolo.
Salut!

Am si eu o nelamurire in legatura cu o constatare amiabila. Acum 2 saptamani am avut un accident cu un Audi .Eu megeam drept pe sensul meu de mers soseaua fiind doar cu o banda pe sens. Undeva in stanga mea pe contrasens mai inspre partea carosabila se afla o masina (A4) care a incercat sa intoarca pe toata soseaua. Manevra bineinteles ca nu i-a reusit si m-a lovit in lateral fata stanga, dupa care am pierdut controlul si m-am trezit intr-un stalp. Am mers pe partea amiabila ca sa nu-i ia fetei pemisul, am facut toate actele, am fost la astia la asigurare (GROUPAMA), ne-au facut poze amandurora, am dat declaratii amandoi, ne-au deschis dosarele si ne-am dus amandoi masinile in service. Ea avand masina asigurata si CASCO si RCA tot la groupama. Ea a obtinut acceptul de plata in cateva zile. Mie mi-a trimis instiintare ca se suspenda plata pana la stabilirea vinovatiei, cauzele si imprejurarile in care s-a produs accidentul. Eu am citit in instiintarea aia ca terbuie sa ne anunte pe amandoi.Ea nu a primit nici o instiintare (masina ei este in leasing -trebuia sa primeasca firma de leasing instiintare?) .Daunele masiini mele (VW GTI) s-au ridicat la astia de la Porsche la 10. 000 EURO :O (Nesimtiti.... stiu). Am sunat la Groupama si mi-au spus ca dosarul meu fusese re-repartizat pt ca depasea suma de 20.000 RON. La ce sa ma astept de la ei? Am sanse sa-mi primesc banii? De ce nu o ancheteaza si pe d-soara?(ea primind acceptul de plata ). Trebuie sa astept 3 luni?