avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate alexcarmen

Activitate alexcarmen

Buna seara , as dori sa stiu daca pot achizitiona o proprietate pe numele fiului meu in varsta de 5 luni. Multumesc
Stiu acest lucru,intrebarea era daca stimulentul se mai acorda daca ti se desface contractul de munca dupa revenire inainte de a implini un an copilul.Stiu ca multe legi se modifica peste noapte,,si pana la anul e posibil sa nu se mai acorde,dar eram curioasa daca este undeva stipulat acordarea stimulentului in cazul somajului.Multumesc Freeelis!
Buna seara!Am o nelamurire,si anume:
Daca revin din concediu de crestere copil la cerere inainte de a implini un an si mi se desface contractul de munca , banuiesc cu intrare in somaj,mai beneficiez de cei 500 ron pana la implinirea varstei copilului de 2 ani?
Multumesc din nou.Sper sa fie totul bine si locuri de munca pe piata romana :)
Va urez o zi cat mai buna!
Chiar daca este un singur post in organigrama societatii ?Si s-a angajat o alta persoana in locul meu,pe perioada determinata,sau cel putin in perioada de proba?
Răspuns la discuția Concediu medical dupa CIC
Buna ziua! Am si eu o intrebare referitor la calculul indemnizatiei de cresterea copilului:Daca am beneficiat de tichete de masa (care sunt impozitate) se cumuleaza cu venitul salarial?Din cate stiu eu se ia doar venitul brut si impozitul pe tichete se calculeaza separat,dar,logic ar fi sa fie inclus la calcul odata ce se impoziteaza ca venit salarial.Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri.Dar in cazul in care nu as reusi sa duc sarcina la final,si mi se intrerupe concediul medical ,ma pot astepta tot la o restructurare?
Buna seara!
Sunt o graviduta de 18 saptamani in cm pt risc de avort,angajatorul a angajat o alta persoana pe pozitia ocupata de mine anterior(nu stiu daca pe perioada determinata sau nedeterminata)si relatia dintre mine si angajator nu este tocmai "roz" in prezent.
In cazul in care nu pot duce sarcina la sfarsit ,la ce ma pot astepta din partea angajatorilor?
In cazul incetarii concediului de crestere a copilului ma pot astepta la o restructurare a postului?Va multumesc anticipat.