avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Activitate b_nvalentin

Activitate b_nvalentin

Nu mai are cetatenia RO...doar US
In imputernicire nu mi se cere nimic, am dovezi ca i-am achitat datoriile
Buna,
Am o problema mai ciudata, si as dori sa va cer un sfat.
este vorba despre "tatal" meu care din 83 este plecat din tara si din 89 este cetatean American.Acest "american" in 2008 m-a rugat si imputernicit sa vand o jumate de imobil a carui proprietar a fost, cerand ca sa ii platesc o ipoteca (obtinuta cand a fugit din tara) si restul de datorii care s-au acumulat, singura pretentie 1 dolar (in scris)..pret 22.000 euro, partea lui 11.000...vandut si platit tot.
In 2015 m-am trezit cu o plangere facuta catre politie, cum ca am vandut casa cu 50.000 euro si ca nu i-am dat nimic...politaia a cercetat si a constatat ca este dus cu pluta..ok
De aproximativ doua luni a inceput cu telefoane si email-uri de amenintare, iar de ceva timp posteaza o poza cu buletinul meu complect si cu textul aferent ca a fost furat si ca sunt hot.
Ce pot sa fac? Politie...Judecatorie? Reclamatie in RO sau un SUA?

Multumesc

Răspuns la discuția Copil- recunoastere paternitate
In curand trebuie sa nasca si indiferent cum am incercat sa vorbesc cu ea, nu se poate trece peste mama ei care da cu pumnul in masa si hotareste pentru ea care are 30 de ani....infine.Nu stiu cand va naste, doar aproximativ.Ce este de facut dupa nastere in cazul in care nu se poate rezolva amiabil? Multumesc
Am o problema mai delicata si poate pot fi luminat...
Dupa o relatie de 10 ani cu "prietena"mea, ne-am despartit...problema este ca e insarcinata.Ea nu vrea sa imi spuna nimic in legatura cu sarcina, si vrea ca la nastere sa nu declare tata-l copilului, si nu vrea sa stiu nimic despre el.Eu imi doresc copilul si vreau sa imi asum toate resposabilitatile dar, nu prea este cu cine vorbi.Ce fel de cai legale sunt ca la nastere sa fie trecut tatal si eventual numele de familie, si ce este de facut ca sa pot sa am drepturile de tata asupra copilului?
Buna..Am o societate si am datori la un furnizor de 76.000 lei care nu ii pot plati (nu am emis file cec sau bilete sunt simplu facturi catre mine).Firma nu are nimic bunnuri si nu mai are alte datori.As vrea sa stiu care sunt consecintele si eventual ceva sfaturi ce sa fac.
Multumesc