avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate voda.anca

Activitate voda.anca

Buna seara,

In urma unui partaj judiciar (dupa decesul tatalui) s-a finalizat procesul in favoarea mea - mama si fratele raman in indiviziune (locuiesc impreuna in imobilul partajat) si vor trebui sa ma despagubeasca.
S-a primit hotararea judecatoreasca de catre ambele parti insa mama si fratele nu au fost de acord cu decizia instantei si au facut apel.
Termenul care s-a dat la apel este de aproximativ 1 an de zile (ceea ce mie nu imi convine).

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. In ce masura pot sa contest termenul dat de catre instanta la apelul facut de catre mama si frate?
2. In cazul in care termenul pt apel nu poate fi contestat, ce posibilitate exista ca cei doi sa vanda apartamentul?
3. Pana la termenul apelului exista vreo posibilitate ca eu sa legalizez hotararea judecatoreasca primita si sa o depun la O.C.P.I. pentru a ma asigura ca nu se va vinde apartamentul?
4. In cazul in care se va vinde imobilul pana la termenul apelului, eu cu cine ma voi mai judeca, si din ce voi fi despagubita? (mama si fratele pot vinde apartamentul partajat si vor sustine ca nu au bani...cum au facut-o si pana acum)

Va multumesc anticipat!
Anca
Multumesc mult pentru informatii si indrumari.

Numai bine!
O ultima intrebare : in cererea de incetare a CIM pot sa specific nr salariilor si data la care sa-i primesc sau va trebui sa fac o cerere separata?

Astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc
M-ati lamurit in privinta revenirii la serviciu din C.I.C. si a restructurarii postului.

Mai am doua nelamuriri :
1. Ce suma presupune indemnizatia de somaj?
2. Pot sa solicit in scris un anumit numar de salarii compensatorii, sa mi se plateasca toate pana la o anumita data?...daca da, ma puteti ajuta cu un formular tip sau cu detalii pentru incetarea CIM cu acordul partilor si obtinerea beneficiilor ?

Astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc
Buna seara,

Azi am facut cerere de revenire la serviciu, dupa doi ani de C.I.C., incepand cu data de 6 august.
Mi s-a spus ca am revenit intr-o perioada de modificari si ca postul meu se restructureaza.
De mai bine de 2 saptamani am vazut ca pe un site de job-uri, angajatorul a postat un job aproape similar cu cel pe care l-am avut eu. Am solicitat doar verbal sa mi se ofere aceasta pozitie sau o alta pozitie in companie si mi s-a recomandat "prieteneste" de catre managerul de resurse umane ca ar fi mai bine sa nu insist pentru ca nu vor mai fii prea curand pozitii noi.
Mi s-a cerut ca pana luni cand voi reveni sa ma gandesc la niste conditii pe care sa le pun angajatorului (salarii compensatorii) si sa solicit desfacerea contractului de munca cu acordul partilor.
Le-am spus ca nu imi voi da demisia, ca voi reveni la munca si ca ma voi gandi la propunerea lor.


Vreau sa rog sa-mi spuneti daca pot sa solicit 6 salarii compensatorii tinand cont de faptul ca nu s-a scris nimic din ceea ce am discutat, nu mi s-au pus in vedere documente pe care sa le semnez si nu exista concret niciun motiv de necorespundere profesionala.

Astept raspunsul dumneavoastra.
Multumesc
Răspuns la discuția Adaugare cod caen la PFA
As mai avea o intrebare : de la momentul infiintarii PFA nu am platit sanatatea. Cum procedez pentru acest aspect, ce fel de acte tb depuse, unde tb sa depun actele?

Va multumesc!
Buna ziua,

In 2010 am infiintat PFA. Codurile caen pe care le am nu ma ajuta sa efectuez o activitate noua.
Cum trebuie sa procedez pentru adaugarea unui nou cod caen?Ce acte sunt necesare, este nevoie sa adaug si actele emise initial de ORC ?

Va multumesc!
M-am lamurit. Va multumesc frumos pentru informatii si sfaturi.
Numai bine!
Am nascut in august 2010, si am beneficiat de cei 2 ani de concediu ingrijire copil.
Angajatorul ar putea sa ma concedieze, sau ar putea sa imi ofere o alta pozitie si un alt venit doar ca sa ma determine sa demisionez (din cate am inteles de la colegi, sefa mea nu vrea sa ma mai primeasca)? Daca angajatorul m-ar forta sa demisionez cum trebuie procedat, pot sa intru in somaj, pot cere salrii compensatorii...ce pot sa fac in acest sens?
Buna ziua,

In luna august 2012 se finalizeaza concediul de ingrijire copil.
As vrea sa stiu daca la intoarcerea mea la locul de munca se vor pastra functia si salariul de la data incetarii contractului de munca.
Din cate stiu, legea spune ca angajatorul nu te poate concedia 6 luni de la data intoarcerii, dar nu stiu ce se intampla cu functia si venitul.

Astept raspunsul dumneavoastra.
Va multumesc!