avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate luk_1956@yahoo.com

Activitate luk_1956@yahoo.com

Domnule Carp ! Nu vreau să intru în polemică cu dvs. dar vă spun că , fără să am studii juridice , mi-am rezolvat propria situatie referitoare la aplicarea indicelui de corectie la transformarea pensiei de invaliditate acordate in temeiul Legii nr. 263/2010 în pensie pentru limită de vârstă , in anul 2021 . Astfel , cuantumul pensiei mi-a fost recalculat prin utilizarea indicelui de corectie de 1,41 , valabil în anul 2021 , fată de indicele de corectie de 1,07 valabil în anul 2015 când mi s-a acordat pensia de invaliditate . Si să stiti că mă interesează si alte probleme din legea pensiilor . Spre exemplu , am invocat exceptia de neconstitutionalitate , iar sesizarea Curtii Constitutionale mi-a fost admisă de Tribunalul Neamt , a dispozitiilor din OUG nr. 8/2021, nr. 125/2021 si 168/2022 care se referă la prorogarea termenului de intrare în vigoare a Legii nr. 127/2019 si la modificarea valorilor punctului de pensie prevăzute de această lege , ceea ce a condus la diminuarea cuantumului pensiilor tuturor românilor . Si dacă exceptia de neconstitionalitate va fi admisă de Curtea Constitutională ( si sunt convins că da având în vedere considerentele Deciziei CCR nr. 650/2022 ), atunci toti pensionarii vor beneficia de recalcularea pensiilor , prin utilizarea valorilor punctului de pensie stabilite de forma initială a Legii nr. 127/2019 . Ce spuneti , e bine ? Dvs. v-ati gândit la aceste aspecte ? Ce părere aveti ?
Domnule Carp ! Legea nu spune că acordarea pensiei de invaliditate reprezintă înscrierea initială la pensie ci casele de pensii si dvs. ati interpretat legea in acest sens , total eronat . Este adevărat că va dispărea indicele de corectie dar pensionarii care au fost pensionati pentru invaliditate trebuie să beneficieze de recalcularea cuantumului pensiei pentru limită de varstă .
Domnule Carp ! Contrar celor sustinute de dvs. eu , care am beneficiat de pensie de invaliditate in baza Legii nr. 263/2010 incepând cu anul 2015 si am îndeplinit conditiile de acordare a pensiei pentru limită de vârsta în anul 2021 am câstigat la Curtea de Apel Bacau recalcularea cuantumului pensiei cu indicele de 1,41 din anul 2021 fata de 1,07 din anul 2015 , invocând dispozitivul Deciziei CCR nr. 702/2019 care nu precizează în mod expres că se aplica doar pensionarilor de invaliditate beneficiari ai acestei pensii in temeiul Legii nr. 19/2000 . Sfătuiesc pe toti pensionarii de invaliditate , indiferent că această pensie a fost acordată în baza Legii nr. 19/2000 sau a Legii nr. 263/2010 sa solicite recalcularea cuantumului pensiei pentru limită de vârstă prin utilizarea indicelui de corectie din anul indeplinirii conditiilor de acordare a pensiei pentru limită de vârstă . Acum se pot invoca si punctele nr. 23 si 24 din considerentele Deciziei CCR nr. 213/2023 .
Legea 127/2019 privind sistemul public de pensii a fost modificata in mai multe randuri prin oug 8/2021 , oug 125/2021 si oug 168/2022 . Aceste oug proroga termenul de intrare in vigoare a legii si stabilesc valori mai mici ale punctului de pensie decat legea . Toate acestea au condus la stabilirea unor cuantumuri mai mici ale pensiilor decat cele conform legii . Credeti ca se poate invoca in instanta dezlegarea data de Curtea Constitutionala in Decizia 650/2022 cum ca „ Or , afectarea dreptului fundamental la pensie se poate realiza prin cel putin doua modalitati : incetarea sau suspendarea platii pensiei si diminuarea cuantumului sau . In masura in care Guvernul apeleaza prin intermediul ordonantei de urgenta la unul dintre aceste doua elemente afectatoare ale dreptului , respectiva masura afecteaza dreptul la pensie prevazut de art. 47 alin. (2) din Constitutie , fiind astfel contrara art. 115 alin. (6) din Constitutie ” si sa se solicite recalcularea cuantumului pensiei prin utilizarea valorilor punctului de pensie din Legea 127/2019 fara a se mai invoca exceptia de neconstitutionalitate a oug respective ?
Buna ziua !
Am o nedumerire : am solicitat Curtii de Apel legalizarea unei decizii si am primit copia sentintei de la tribunal cu mentiunea ca prin decizia Curtii de Apel s-a admis apelul meu si a schimbat in tot sentinta apelata in sensul ca admite contestatia si obliga casa de pensii la recalcularea pensiei . Este corect sau trebuia sa-mi trimita efectiv decizia Curtii de Apel ?
Multumesc !
Buna dimineata !
Exista vreo prevedere legala care sa stabileasca un termen de executare de bunavoie a unei hotarari judecatoresti definitive de catre casele de pensii ?
Multumesc !